Qətər mətbuatında 28 May – Respublika Günü ilə bağlı geniş məqalələr dərc olunub
Azərbaycan Respublikasının Qətər Dövlətindəki səfiri Rəşad İsmayılovun bu ölkənin ingilis dilində çap olunan “Gulf Times” və "Peninsula”, həmçinin ərəb dilində çap olunan "Əl-Şərq", "Əl-Raya", "Əl-Vatan" və "Lusailnews" qəzetlərində 28 May – Respublika Günü ilə əlaqədar geniş müsahibələri dərc olunub.
Müsahibələrində səfir Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) tarixi və nailiyyətləri, Vətən müharibəsində əldə olunmuş Qələbə, eləcə də Azərbaycan - Qətər münasibətlərinin siyasi-iqtisadi aspektləri barədə ətraflı danışıb.
Diplomat AXC-nin müsəlman dünyasında ilk parlamentli demokratik respublika olduğunu bildirərək, qısa dövr ərzində dövlət quruculuğu, insan və vətəndaş hüquqlarının müdafiəsi, təhsil, diplomatik əlaqələrin qurulması, dünya dövlətləri tərəfindən tanınması istiqamətlərində əldə etdiyi uğurları qeyd edib.
“Gulf Times” və "Peninsula" qəzetlərində dərc olunmuş məqalələrdə səfir R.İsmayılov Azərbaycanın Vətən müharibəsində əldə etdiyi şanlı qələbədən söz açıb. O bildirib ki, erməni işğalı nəticəsində şəhər və kəndlər yerlə-yeksan edilib, tarixi-mədəni və dini irs vandallığa məruz qalıb, məscidlər dağıdılıb. Ağdam şəhəri əcnəbi ekspertlər tərəfindən "Qafqazın Hiroşiması" adlandırılır. Səfir işğaldan azad edilmiş torpaqlarda aparılan yenidənqurma işlərinə toxunaraq, ağıllı şəhər, ağıllı kənd və yaşıl enerji konseptlərini qeyd edib. Dost Qətər Dövlətindəki şirkətləri irimiqyaslı yenidənqurma işlərinə qoşulmağa çağırıb.
Müsahibələrində səfir, həmçinin Azərbaycan və Qətər arasındakı investisiya, ticarət, nəqliyyat və turizm sahələrindəki əməkdaşlıqdan geniş söz açıb, icra edilməkdə olan və planlaşdırılan layihələrdən danışıb.

Interviews published in the Qatari press on May 28 - Republic Day of the Republic of Azerbaijan
Extensive interviews with H.E. Ambassador Ismayilov have been published in Gulf Times, Peninsula, Al-Sharq, Al-Raya, Al-Vatan and Lusailnews newspapers of Qatar on the occasion of the National Day of the Republic of Azerbaijan.
In his interviews, the ambassador spoke about the history and achievements of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR), as well as glorious victory in the Second Karabakh War, while talking in detail about the political and economic aspects of Azerbaijan-Qatar relations.
Mr. Ismayilov pointed out that the ADR was the first parliamentary democratic republic in the Muslim world, noting its achievements in state building, protection of human and civil rights, education, establishment of diplomatic relations.
In articles published in the Gulf Times and Peninsula newspapers, Ambassador Ismayilov spoke about Azerbaijan's glorious victory in the Great Patriotic War – Second Karabakh War. He said that as a result of the Armenian occupation, towns and villages were destroyed, historical, cultural and religious heritage was vandalized, and mosques were demolished. The city of Aghdam is called "Hiroshima of the Caucasus" by foreign experts. Touching upon the reconstruction work carried out in the liberated lands, Ambassador mentioned the projects of smart city, smart village and green energy. He called on companies from friendly Qatar to join the large-scale reconstruction in the liberated territories.
In his interviews, the ambassador also spoke thoroughly about the cooperation between Azerbaijan and Qatar in the fields of investment, trade, transport and tourism, alongside with ongoing and planned projects.