Azərbaycan Respublikasının fövqəladə hallar naziri Kəmaləddin Heydərov Qətər Dövlətində səfərdə olmuşdur
Azərbaycan Respublikasının fövqəladə hallar naziri, Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Qətər Dövləti Hökuməti arasında Birgə İqtisadi, Ticarət və Texniki Komissiyanın həmsədri, general-polkovnik Kəmaləddin Heydərovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Qətərin Baş naziri, daxili işlər naziri Şeyx Abdullah bin Nasir bin Xəlifə Əl Taninin dəvəti ilə oktyabrın 31-dən noyabrın 1-dək bu ölkədə səfərdə olub.
Azərbaycan nümayəndə heyəti səfər çərçivəsində Qətər Dövlətinin Əmiri Şeyx Təmim bin Həməd Al Taninin himayəsi ilə Dohada 30 ölkədən 146 nümayəndə heyətinin iştirakı ilə keçirilən “Millipol Qətər-2016” daxili təhlükəsizlik sərgisi ilə tanış olub.
Səfər zamanı, həmçinin nazir Kəmaləddin Heydərovun Qətər Dövlətinin Baş naziri, daxili işlər naziri Şeyx Abdullah bin Nasir bin Xəlifə Əl Tani ilə görüşü olub.
Görüşdə Qətərin Baş naziri ölkələrimiz arasında əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edib, əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi üçün geniş potensialın mövcudluğunu bildirib.
Səmimi görüşə görə təşəkkürünü bildirən nazir Kəmaləddin Heydərov dövlətlərimizin başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin, o cümlədən cari ilin martında Qətər Əmirinin Azərbaycana səfərinin ölkələrimiz arasında münasibətlərin daha da inkişafina xüsusi təkan verdiyini vurğulayıb. O, həmçinin Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Qətər Dövləti Hökuməti arasında Birgə İqtisadi, Ticarət və Texniki Komissiyanın işinin təşkili ilə bağlı məlumat verib, o cümlədən FHN ilə Qətərin müvafiq qurumları arasında mövcud əməkdaşlıq münasibətlərindən geniş bəhs edib.
Fövqəladə hallar naziri Kəmaləddin Heydərov Qətərin xarici işlər naziri Muhammad bin Abdurrahman bin Casim Əl Tani ilə də görüşüb.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında əlaqələrin müxtəlif aspektləri müzakirə edilib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Qətər Dövlətinin Əmiri Şeyx Təmim bin Həməd Əl Taninin birgə təşəbbüsü əsasında yaradılmış Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyətinin təşkili ilə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparılıb. İki ölkə arasında biznes əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi, ticarət dövriyyəsinin artırılması və sərmayə imkanlarının genişləndirilməsi məqsədilə Birgə Komissiyanın işinin səmərəli təşkilinin vacibliyi qeyd edilib. Bununla əlaqədar hazırkı mərhələdə qarşılıqlı maraq doğuran istiqamətlər müəyyən olunaraq, yaxın zamanlarda Birgə Komissiyanın ilk iclasının təşkili məqsədəuyğun hesab edilib.

Minister of Emergency Situations of Azerbaijan Republic Kamaladdin Heydarov paid a visit to the State of Qatar
At the invitation of The Prime Minister and Interior Minister of Qatar Abdullah bin Nasser bin Khalifa Al Thani, a delegation led by Azerbaijan’s Minister of Emergency Situations, Colonel General Kamaladdin Heydarov, who is also a co-chair of the Azerbaijan-Qatar Joint Economic, Trade and Technical Intergovernmental Commission, has been on a visit to the State of Qatar from 31 October to 1 November.
During the visit, the delegation attended with the “Milipol Qatar 2016” international exhibition of homeland security, which took place inDoha under the auspices of Emir of the State ofQatar Tamim bin Hamad Al Thani and was joined by 146 delegations from 30 countries.
Mr. Kamaladdin Heydarov met with The Prime Minister and Interior Minister of Qatar Abdullah binNasser bin Khalifa Al Thani, who during the meeting praised the high level of bilateral ties and emphasized the existence of huge potential for the further deepening of the cooperation.
Minister Heydarov stressed that the mutual visits of presidents, as well as the visit of the Qatari Emir toAzerbaijan in March this year gave a special impetus to the further development of relations between the two countries.
The minister gave information about the work of the Azerbaijan-Qatar Joint Economic, Trade and Technical Intergovernmental Commission, as well as spoke about the current cooperation between the Ministry of Emergency Situations and relevant Qatari bodies.
As part of his official visit, Minister Heydarov also had a meeting with Foreign Minister of the State of Qatar Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al-Thani, during which various aspects of relations between the two countries and the work of the joint intergovernmental commission created on the mutual initiatives of Azerbaijani President Ilham Aliyev and Amir of the State of Qatar Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani were discussed.
The sides underlined the importance of efficient organization of the work of the joint commission for the development of business relations between the two countries, the increase of trade turnover and the expansion of investment opportunities. Thus, they determined areas of mutual interest at this stage and considered it expedient to hold the first meeting of the joint commission in the near future.