Azərbaycan nümayəndə heyəti 31-ci Doha Beynəlxalq Kitab Sərgisində iştirak edib
3 yanvar 2022-ci il tarixində Qətərdə "Elm nurdur" şüarı altında 31-ci Doha Beynəlxalq Kitab Sərgisinin açılışı baş tutmuşdur.
Sərgidə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin stendi qurulmuşdur.
14 yanvar 2022-ci il tarixində sərgi çərçivəsində Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov Qətər Milli Kitabxanasının icraçı direktoru xanım Tan Huism ilə görüşmüşdür.
Görüşdə hər iki ölkənin milli kitabxanaları arasında əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə olunmuşdur.
14 yanvar 2022-ci il tarixində sərgidəki Azərbaycan stendində dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvi haqqında görkəmli şərqşünas alim E.Bertelsin ötən əsrin 40-cı illərində yazdığı “Böyük Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvi” kitabı, “Dəmir yumruğun gücü” adlı kitabın Avrasiya Mətbuat Fondunun dəstəyi ilə ərəb dilində nəşrini, eləcə də Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun ərəb dilində nəşr etdiyi “Azərbaycanın qadın ziyalıları” kitablarının təqdimatı baş tutmuşdur.

Azerbaijani delegation took part in the 31st Doha International Book Fair
On January 13, 2022, the 31st Doha International Book Fair kicked off in Doha under the slogan "Science is Light".
A booth of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan has been set up at the exhibition.
On January 14, 2022, within the framework of the exhibition, Professor Karim Tahirov, Director of the National Library of Azerbaijan, met with Tan Huism, Executive Director of the Qatar National Library. Prospects for the development of cooperation between the national libraries of the two countries were discussed at the meeting.
Also within the framework of the exhibition, Arabic translations of each of the books "Nizami Ganjavi, The Great AzerbaijaniPoet" by the prominent orientalist I. Bertels, "The Iron Fist" and "Anthology of Azerbaijani Women's Poetry" were presented.