Rəşad İsmayılov: Ermənistan təxribatçı əməllərlə regionda yeni münaqişə ocağı yaratmağa çalışır
Qətərin geniş oxucu kütləsinə malik “Peninsula” qəzetində Ermənistanın son günlərdə törətdiyi təxribatçı əməlləri ifşa edən yazı dərc olunub.
Azərbaycanın Qətərdəki səfiri Rəşad İsmayılov ilə müsahibədən ibarət olan yazıda Ermənistanın danışıqlar prosesini hər vasitə ilə pozduğu, işğal etdiyi Azərbaycan ərazilərindən çəkilmək istəmədiyi bildirilib. Ermənistanın son əməlləri ilə regionda yeni münaqişə ocaqları yaratmaq niyyətində olduğu, eyni zamanda, üzv olduğu siyasi-hərbi təşkilatı bu münaqişəyə cəlb etmək istədiyi vurğulanıb. Qeyd edilib ki, Ermənistan hakimiyyəti əhalinin diqqətini ölkədə hökm sürən ağır sosial-iqtisadi vəziyyətdən yayındırmaq üçün belə addımlara əl atır.
Müsahibədə xüsusilə qeyd edilib ki, Ermənistanın son təxribatı işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlar boyunca yerləşən qoşunların təmas xəttində deyil, məhz hər iki ölkənin dövlət sərhədində baş verib. Azərbaycanın qərb sərhədlərinin böyük hissəsinə ölkənin sərhəd xidməti nəzarət etdiyi halda, təcavüzkar Ermənistan sərhəd boyunca ağır zirehli texnika və artilleriya qurğuları yığıb. Yazıda Ermənistanın mütəmadi şəkildə mülki əhaliyə atəş açdığı bildirilib. Bunun Ermənistan ordusunun fəaliyyət prinsipi olduğu bildirilərək, son hadisələr zamanı yenidən mülki əhalinin ağır silahlardan atəşə tutulduğu yazılıb.
Həmçinin yazıda mövcud gərginliyin azaldılması istiqamətində beynəlxalq səylərə toxunulub, ATƏT-in Minsk qrupunun fəaliyyəti qeyd olunub. Bir sıra təşkilatların və dost ölkələrin, o cümlədən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Türk Şurasının, həmçinin Türkiyə, Pakistan, Moldova və Səudiyyə Ərəbistanının açıq mövqe ortaya qoyaraq, Ermənistanın hücumunu və dövlət sərhədində atəşkəs rejimini pozmasını qınadığı vurğulanıb.

Rashad Ismayilov: Armenia is trying to create a new source of conflict in the region through provocative actions
Qatari famous newspaper “The Peninsula” published an article exposing Armenia's recent provocative actions. The article, which includes an interview with Azerbaijani Ambassador to Qatar Rashad Ismayilov, said that Armenia is violating the negotiation process by all means and does not want to withdraw from the occupied Azerbaijani territories. It was stressed that Armenia intends to create new sources of conflict in the region with its recent actions, as well as to involve its political and military organization in this conflict. It was noted that the Armenian government is taking such steps to divert the attention of its population from the difficult socio-economic situation prevails the country.
It was noted in the interview that the latest provocation of Armenia took place not on the line of contact of troops along the occupied Nagorno-Karabakh and surrounding areas, but on the state border of both countries. While most of Azerbaijan's western borders are controlled by the country's state border service, the aggressor Armenia has deploye heavy armored vehicles and artillery along the border. The article says that Armenia regularly fires on the civilian population and this is modus operandi and the rule of engagement of of Armenian armed forces. During the recent provocations, the civilian population was again heavily bombarded by the artillery of Armenia.
The article also touched upon international efforts to reduce tensions and noted the statement of the OSCE Minsk Group. A number of organizations and friendly countries, including the Organization of Islamic Cooperation and the Turkish Council, as well as Turkey, Pakistan, Moldova and Saudi Arabia, have made a clear position and strongly condemned the attack by armed forces of Armenia.