13 iyul 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun ATƏT-in Minsk Qrupunun Rusiya Federasiyasından olan həmsədri İqor Popov və ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi Anjey Kaspşik ilə telefon söhbətləri baş tutub.
Qarşı tərəfi Ermənistan silahlı qüvvələrinin hücum cəhdinin qarşısının alınması və bölgədəki cari vəziyyət barədə məlumatlandıran nazir Elmar Məmmədyarov ciddi narazılığını bildirərək, Ermənistanın bu yeni təxribatını təcavüz aktı kimi qiymətləndirib. E.Məmmədyarov Ermənistanın məqsədyönlü şəkildə həyata keçirdiyi bu təxribatın üçüncü ölkələri Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə cəlb etmək və Ermənistan cəmiyyətinin daxili problemlərdən fikrini yayındırmaq məqsədi güddüyünü qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb

Information of the Press Service Department of the MFA of the Republic of Azerbaijan
On 13 July 2020, the Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov held telephone conversations with the co-chair of the OSCE Minsk Group from Russian Federation, Igor Popov and Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-office, Andrzej Kasprzyk.
Minister Elmar Mammadyarov informed his interlocutors on the current situation in the region after the recent attempt by the armed forces of Armenia to attack the Azerbaijani positions at the Azerbaijan-Armenia state border was prevented by retaliatory measures. Minister Elmar Mammadyarov expressed his serious discontent and named this new provocation of Armenia as an act of aggression. E.Mammadyarov said that this purposeful provocation by Armenia aims to involve the third states to the Armenia-Azerbaijan conflict and divert the attention of the Armenian society from domestic problems