Qətərin ən böyük məscidlərindən birində Xocalı soyqırımı qurbanları anılıb
Qətərin ən böyük məscidlərindən biri olan Aişə bint Əbu Bəkr məscidində cümə xütbəsi zamanı Xocalıda baş verən qətliamlar barədə danışılıb.
Mənzil-qərargahı Qətərdə yerləşən Müsəlman Alimlərinin Beynəlxalq Birliyinin Baş Katibi və İslam aləminin nüfuzlu din xadimlərindən olan Əli Muhyiddin Əl-Qaradaği cümə xütbəsində Xocalı soyqırımına geniş yer ayırıb.
O, öz nitqində bildirib ki, tarixən bir çox müsəlman xalqları zülm, haqsızlıq və qətliamlarla üzləşsə də, təəssüflər olsun ki, bəzən müsəlmanların özləri tərəfdən etinasız və laqeyid yanaşma bu faktların geniş kütlələrə çatdırılması və layiqli hüquqi qiymət almasına mane olub. Xətib müsəlmanlar əleyhinə hücumların əvvəllər də baş verdiyini, indi də davam etdiyini deyərək, 1915-ci ildə erməni silahlı qruplaşmaları tərəfindən Azərbaycan və Osmanlı ərazilərində müsəlman azərbaycanlılara və türklərə qarşı törədilmiş qırğınlara toxunub, bu hücumlarda minlərlə insanın həyatını itirdiyini qeyd edib. Qətlə yetirilən insanların saysız-hesabsız olduğunu bildirən baş katib, buna rəğmən bu gün həmin təcavüzkarların deyil, “erməni soyqırımı” adı altında müsəlmanların günahkar hesab edildiyini diqqətə çatdırıb. Daha sonra o, ermənilərin müasir dövrdə də - 1992-ci ilin 26 fevral tarixində Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsində yerləşən Xocalı şəhərində vəhşi qətliam törətdiklərini bildirib. Müsəlmanların da xəbərsiz olduğu bu soyqırıma görə ermənilərin heç kim tərəfindən ittiham edilməməsindən təəssüfləndiyini bildirən Əl-Qaradağı bütün müsəlmanların həmrəyliyinin zəruriliyini diqqətə çatdırıb.

Victims of the Khojaly genocide were commemorated in one of the largest mosques in Qatar
The massacres in Khojaly were spoken during the Friday sermon at the Aisha bint Abu Bakr Mosque, one of the largest mosques in Qatar.
Ali Muhyiddin Al-Garadaghi, Secretary General of the International Union of Muslim Scholars in Qatar and one of the most influential religious figures in the Islamic world, gave a wide coverage to the Khojaly genocide in his Friday sermon.
He said that although many Muslim nations have historically faced oppression, injustice and massacres, unfortunately, the indifferent approach has prevented these facts from reaching the masses and receiving a proper legal assessment. He said that attacks on Muslims had taken place before and were continuing, referring to the massacres of Muslim Azerbaijanis and Turks by Armenian armed groups in Azerbaijan and the Ottoman territories, in which thousands of people were killed. The Secretary General noted that despite all these facts, today, not the aggressors, but the Muslims were found guilty under the name of "Armenian genocide". He further said that Armenians committed a savage massacre in Khojaly, located in the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan, on February 26, 1992. Shaikh Al-Garadaghi expressed his regret that the Armenians were not sufficiently condemned for the genocide, that Muslims are also ignorant of, and stressed the necessity of solidarity among all Muslims.