Azərbaycan Respublikasının Qətər Dövlətindəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəşad İsmayılov Qətər Futbol Assosiyasiyasının (QFA) baş katibi Mənsur Məhəmməd Əl-Ənsari ilə görüşmüşdür
30 noyabr 2019-cu il tarixində Azərbaycan Respublikasının Qətər Dövlətindəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəşad İsmayılov Qətər Futbol Assosiyasiyasının (QFA) baş katibi Mənsur Məhəmməd Əl-Ənsari ilə görüşmüşdür.
Səfir R.İsmayılov Azərbaycan ilə Qətər arasında münasibətlərin dinamik inkişafını qeyd edərək, iki ölkə arasında idman sahəsində geniş əməkdaşlıq imkanlarının mövcudluğunu vurğulamışdır. O, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən Azərbaycanda idmana və idmançılara göstərilən diqqət və qayğıdan danışaraq, Azərbaycanın idman uğurları, habelə ölkəmizdə təşkil olunan mötəbər idman yarışları barədə həmsöhbətinə məlumat vermişdir. Son illər Qətərdə idmanın inkişafı istiqamətində atılan addımların təqdirəlayiq olduğunu deyən səfir, bu ölkənin 2022-ci il Futbol üzrə Dünya Çempionatına ev sahibliyi etmək hüququnu qazanmasının böyük nailiyyət olduğunu bildirmişdir.
Öz növbəsində, səfir R.İsmayılovu salamlayan baş katib M.Əl-Ənsari ölkəsinin Azərbaycanla idman sahəsində, xüsusən, idmanın futbol növü üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlı olduğunu bildirmişdir.
Daha sonra səfir R.İsmayılov idmanın futbol növünə Azərbaycanda da böyük maraq olduğunu deyərək, Azərbaycan futbolu və Azərbaycan Futbol Federasiyaları Assosiyasiyası (AFFA) barədə müqabil tərəfə məlumat vermişdir. Səfir daha öncə futbol üzrə Azərbaycan Milli Komandası və Qətər Milli Komandasının iki dəfə qarşılaşdığını bildirmişdir.
Öz növbəsində, M.Əl-Ənsari AFFA və QFA arasında əməkdaşlığın Azərbaycan-Qətər əlaqələrinin inkişafı və iki ölkə arasında idman sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinə mühüm töhfə olacağını diqqətə çatdırmışdır.

The development of cooperation between Azerbaijan and Qatar in the field of sports was discussed
On November 30, 2019, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the State of Qatar HE Mr Rashad Ismailov met with the Secretary General of the Qatar Football Association (QFA) Mr Mansur Mohammed Al-Ansari.
Ambassador Ismailov noted the dynamic development of relations between Azerbaijan and Qatar, noting the great potential for cooperation between the two countries in the field of sports. He spoke about the care and attention paid to sports and athletes in Azerbaijan by the President of the Republic of Azerbaijan HE Mr Ilham Aliyev, and briefed on Azerbaijan's sporting successes, as well as the prestigious sports competitions organized in the country. The Ambassador said that the steps taken in recent years to develop sports in Qatar are commendable, adding that it is a great achievement for the country to host the 2022 World Cup.
In turn, welcoming Ambassador Ismailov, Secretary General M.Al-Ansari expressed his country's interest in expanding cooperation with Azerbaijan in the field of sports, especially in field of football.
During the meeting, Ambassador Ismayilov said that there was a great interest in the sport in Azerbaijan, and informed the counterpart on the Azerbaijani football and the Association of Football Federations of Azerbaijan (AFFA). The ambassador said that Azerbaijan and the Qatar national teams have played two matches as yet.
In his turn, Al-Ansari said that cooperation between AFFA and QFA would be an important contribution to the development of Azerbaijan-Qatar relations and the expansion of cooperation between the two countries in the field of sports.