Qətər Dövlətinin paytaxtı Doha şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Qətər Dövlətinin Xarici İşlər Nazirliyi arasında siyasi məsləhətləşmələrin ilk iclası keçirilmişdir.
1 dekabr 2019-cu il tarixində Qətər Dövlətinin paytaxtı Doha şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Qətər Dövlətinin Xarici İşlər Nazirliyi arasında siyasi məsləhətləşmələrin ilk iclası keçirilmişdir.
İclasa Azərbaycan tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər nazirinin müavini Ramiz Həsənov, Qətər tərəfindən isə Qətər Dövlətinin Xarici İşlər üzrə Dövlət Naziri Sultan bin Səd Əl-Mureyxi rəhbərlik etmişdir.
Görüşdə Körfəz və Cənubi Qafqaz regionunda baş verən hadisələr ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır. Körfəz böhranı barədə danışan dövlət naziri S.Əl-Mureyxi böhranın həllində regional və beynəlxalq təşkilatların vasitəçilik səylərindən, eləcə də Qətərin qonşu dövlətlər ilə münasibətlərindən bəhs etmişdir.
Öz növbəsində nazir müavini R.Həsənov mürəkkəb geosiyasi məkanda yerləşən Azərbaycanın apardığı balanslaşdırılmış xarici siyasət kursundan söz açmış, ölkəmizin regionda mehriban qonşuluq siyasəti yeritdiyini diqqətə çatdırmışdır. O, regionda yeganə problemin məhz Ermənistanın işğalçı siyasətindən qaynaqlandığını bildirərək, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi, mövcud vəziyyəti və danışıqlar prosesi barədə müqabil tərəfə müfəssəl məlumat vermişdir. R.Həsənov münaqişənin təkcə Azərbaycanın deyil, ümumilikdə bütün regionun sülh və sabitliyi üçün ciddi təhlükə təşkil etdiyini diqqətə çatdıraraq, Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzünün aradan qaldırılması, işğal olunmuş ərazilərin dərhal və qeyd-şərtsiz azad edilməsi, eləcə də qaçqınların öz doğma torpaqlarına qayıtmasını tələb edən BMT TŞ, həmçinin digər beynəlxalq təşkilatların müvafiq qətnamə və qərarlarını xatırlatmışdır.
R.Həsənov fürsətdən istifadə edərək, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi çərçivəsində ədalətli həllində Azərbaycanın yanında olduğuna görə Qətər Dövlətinə minnətdarlığını bildirmiş, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində münaqişə ilə bağlı qərarların qəbul olunmasında Qətər tərəfindən göstərilən dəstəyi yüksək qiymətləndirərək, bu dəstəyin bundan sonra da davam edəcəyinə ümidini ifadə etmişdir.
Öz növbəsində, S.Əl-Mureyxi Qətərin BMT TŞ-nin müvafiq qətnamələrini tam dəstəklədiyini və münaqişənin sülh yolu ilə ədalətli həllinin tərəfdarı olduğunu vurğulamışdır. O, münaqişənin təkcə Azərbaycanda deyil, bütün regionda sülh və sabitlik üçün təhlükə yaratdığı fikri ilə razılaşaraq, problemin yalnız sivil qaydada həllinin vacibliyini qeyd etmişdir. S.Əl-Mureyxi bildirmişdir ki, Qətər məsələ ilə əlaqədar bütün qərar və qətnamələrdə Azərbaycanın yanında olmuş və bundan sonra da olacaqdır.
Görüşdə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılmış, siyasi məsləhətləşmələrin hər il keçirilməsi barədə razılıq əldə olunmuşdur.

Qatar and Azerbaijan hold first round of political consultations
On December 1, 2019 the first round of political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the State of Qatar was held in Doha, Qatar.
The Azerbaijani side was represented at the meeting by HE Mr. Ramiz Hasanov the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, while the Qatari side headed by HE Mr. Sultan bin Saad Al-Muraikhi the State Minister of Foreign Affairs of Qatar
The sides exchanged views on a number of issues of bilateral cooperation between Azerbaijan and Qatar. Discussions were held on the prospects for developing cooperation between the two countries in political, economic, agricultural, tourism, scientific, educational, cultural and other fields.
Qatar's State Minister for Foreign Affairs Mr. Sultan bin Sultan bin Saad Al-Muraikhi said that it was nice to have the first meeting of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the two countries in Doha, noting that his country attaches great importance to the comprehensive development of relations with Azerbaijan and said that the cooperation between the two countries in various fields was successfully continued.
In his turn, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Mr. Ramiz Hasanov noted the high level political relations between Azerbaijan and Qatar and emphasized the role of political consultations in the development of bilateral relations, as well as strengthening of diplomatic relations. The Deputy Minister spoke about the importance of exchanging high-level visits between the two countries, noting the official visits of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, to the State of Qatar. Mr. Hasanov also informed the counterpart on the steps and measures taken to diversify the economy in Azerbaijan.
Deputy Minister R. Hasanov also said that Armenia's occupation policy is a serious threat to security in the region and gave detailed information on the history, current situation and negotiations process of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. The Deputy Minister recalled the relevant resolutions and decisions of the UN Security Council, as well as other international organizations, which are condeming the use of force against Azerbaijan and the occupation of its territories and reaffirming the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, in addition to calling for immediate, complete and unconditional withdrawal of the Armenian occupying forces from all occupied territories of Azerbaijan. In this regard, Mr. Hasanov expressed gratitude to the State of Qatar for its support of Azerbaijan in the just settlement of the conflict within the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan.
In turn, Mr. Al-Muraikhi stressed that Qatar fully supports the relevant UN Security Council resolutions and peaceful settlement of the conflict. He agreed with the idea that the conflict poses a threat to peace and stability not only in Azerbaijan but also in the whole region, and stressed the importance of peaceful resolution of the conflict. Mr. Al-Muraikhi said Qatar has been and will continue to be with Azerbaijan in all decisions and resolutions on the issue.
The sides exchanged views on cooperation within international organizations, as well as other regional and international issues of mutual interest, and agreed to hold annual political consultations.