Azərbaycan Respublikasının Qətər Dövlətindəki səfiri Rəşad İsmayılov Doha Beynəlxalq Dinlərarası Dialoq Mərkəzinin İdarə Heyətinin Sədri İbrahim Əl-Nueymi ilə görüşmüşdür
30 oktyabr 2019-cu il tarixində Azərbaycan Respublikasının Qətər Dövlətindəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəşad İsmayılov Doha Beynəlxalq Dinlərarası Dialoq Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri, Qətərin Təhsil və Ali Təhsil nazirinin müavini İbrahim bin Saleh Əl-Nueymi ilə görüşmüşdür.
Görüşdə səfir Rəşad İsmayılov Azərbaycanın çoxəsrlik multikulturalizm və tolerantlıq ənənələri barədə müqabil tərəfə məlumat vermişdir. Səfir Azərbaycanda müxtəlif din və inancların mənsubları üçün bərabər şərait yaradıldığını və heç bir qrupun dini mənsubiyyətinə görə ayrı-seçkiliyə məruz qalmadığını qeyd etmişdir. O, bildirmişdir ki, Azərbaycan yenidən müstəqilliyini qazandıqdan sonra, ölkə rəhbərliyinin diqqət və qayğısı sayəsində ölkədə minlərlə məscid fəaliyyət göstərməyə başlamışdır. Səfir Rəşad İsmayılov Azərbaycanda mövcud olan dini tolerantlıq və dialoq mühitinin bütün dünyaya örnək olduğunu diqqətə çatdırmışdır.
Öz növbəsində səfir R.İsmayılovu salamlayan İbrahim Əl-Nueymi verilən məlumata görə təşəkkürünü bildirərək, Azərbaycanda mövcud olan tolerantlıq və dinlərarası əməkdaşlıq mühitinin, eləcə də tolerantlıq ənənələrinin qorunub inkişaf etdirilməsi istiqamətində dövlət tərəfindən atılan addımların təqdirəlayiq olduğunu qeyd etmişdir.

Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the State of Qatar Mr. Rashad Ismayilov met with Dr. Ibrahim bin Saleh Al Nuaimi, Chairman of the Board of Doha International Center for Interfaith Dialogue (DICID)
On October 30, 2019, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the State of Qatar Mr. Rashad Ismailov met with the Chairman of the Board of Doha International Center for Interfaith Dialogue (DICID), Undersecretary of the Ministry of Education and Higher Education of the State of Qatar Dr. Ibrahim bin Saleh Al Nuaimi.
During the meeting, Ambassador Rashad Ismailov provided information about Azerbaijan's centuries-old tradition of multiculturalism and tolerance. The ambassador said that equal conditions were created in Azerbaijan for members of different religions and faiths and no group was discriminated against because of their religious affiliation. He said that after gaining its independence, thousands of mosques were operating in the country due to the attention and care of the country's leadership. Ambassador Rashad Ismailov noted that the atmosphere of religious tolerance and dialogue in Azerbaijan is an example for the whole world.
In turn, welcoming Ambassador Ismailov, Ibrahim Al-Nuimemi thanked for the information and noted that the steps taken by the state to preserve and develop the atmosphere of tolerance and interfaith cooperation in Azerbaijan, as well as the traditions of tolerance are commendable.