31 mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatı
31 mart tarixi, 1918-ci ilin martında ermənilər tərəfindən azərbaycanlılara qarşı törədilmiş qanlı qırğın qurbanlarının xatirəsinin anıldığı Azərbaycanlıların Soyqırımı günüdür.
1918-ci ilin mart qırğınları millətçi ermənilər tərəfindən Azərbaycanlılara qarşı irqi ayrı-seçkilik və etnik təmizləmə siyasəti əsasında əvvəlcədən hazırlanmış və qəddarcasına həyata keçirilən siyasət idi.
1918-ci ilin mart-aprel aylarında Bakı Sovetinin mandatı altında fəaliyyət göstərən daşnak-bolşevik silahlı dəstələri tərəfindən Bakı şəhərində, habelə Bakı quberniyasına daxil olan digər şəhər və qəzalarda xüsusi qəddarlıqla kütləvi qırğınlar törədilib və on minlərlə dinc sakin məhz etnik və dini mənsubiyyətinə görə qətlə yetirilib. Rusiya bolşeviklərinin rəhbəri Vladimir Lenin tərəfindən Qafqazın Fövqəladə Komissarı təyin edilən, etnik erməni olan Stepan Şaumyan etiraf edirdi ki, Azərbaycanlılara qarşı olan qırğınlarda Bakı Sovetinin 6000 və Daşnaksutyun partiyasının 4000 silahlı əsgəri iştirak edib.[1]
Azərbaycanlılara qarşı törədilən soyqırım Bakı ilə yanaşı, Şamaxı, Quba, İrəvan, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan və Qars bölgələrini də əhatə etdi. 1918-ci ilin ilk beş ayı ərzində təkcə Qubada xüsusi vəhşiliklə 16.000-dən artıq insan öldürüldü. Ermənilər həmçinin, Qubada yaşayan yerli yəhudi və ləzgilərə qarşı qətliam törətdilər. Quba rayonu ərazisində 2007-ci ildə aşkar olunmuş kütləvi məzarlıq ermənilərin törətdiyi qeyri-insani əməllərin əyani sübutunu təşkil edir.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin hökuməti ermənilərin törətdikləri ağır cinayətlərin araşdırılması üçün 1918-ci ildə Fövqəladə İstintaq Komissiyası yaratmış, Komissiyanın üzə çıxardığı həqiqətlərin xalqın yaddaşında hifz edilməsi və dünya ictimaiyyətinə çatdırılması üçün bir sıra tədbirlər görmüşdür. Müxtəlif millətlərin, o cümlədən ruslar, yəhudilər, polyaklar, gürcülər və hətta ermənilər olmaqla, həmin dövrün ən yaxşı hüquqşünaslarının təmsil olunduğu Fövqəladə İstintaq Komissiyası sübutlar əsasında dinc əhaliyə qarşı müxtəlif cinayətlərə görə təqsirləndirilən 194 nəfər barəsində cinayət işi açdı və törətdikləri cinayətlərə görə Bakıda 24 və Şamaxıda təxminən 100 nəfər həbs olundu.
Lakin Xalq Cümhuriyyətinin süqutundan sonra bu proses dayandırıldı, baş verənlərin sona qədər təhqiq edilməsinin və ona müvafiq siyasi-hüquqi qiymət verilməsinin qarşısı alındı. Yalnız 80 il sonra - 1998-ci il martın 26-da ümummilli lider Heydər Əliyevin imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanında həmin dəhşətli hadisələrə adekvat siyasi qiymət verildi və 31 mart “Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” elan edildi.
Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününün yad edilməsi keçmişdə və hal-hazırda azərbaycanlıların qırğın və etnik təmizləmələrə məruz qalması barədə dünya ictimaiyyətinin məlumatlandırılmasında mühüm rol oynayır.
1980-ci illərin sonlarından etibarən Ermənistan Azərbaycana qarşı müharibəyə başlayaraq və ölkəmizin ərazilərini işğal edərək, Ermənistanda və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində milyonlarla azərbaycanlının etnik təmizləməsini həyata keçirərək, çoxsaylı hərbi cinayətlər, insanlığa qarşı cinayət, eləcə də 1992-ci ilin fevralında Xocalı Soyqırımı da daxil olmaqla, soyqırım aktları törədərək mart qırğınını xatırladan siyasəti davam etdirir.
Mart qırğınının günahsız qurbanlarının xatirəsini anıraq, Ermənistanın Azərbaycan xalqına qarşı soyqırım, bəşəriyyət əleyhinə cinayət, irqi ayrı-seçkilik və etnik təmizləməyə əsaslanan məqsədyönlü və davam edən siyasətini kəskin şəkildə pisləyir və bu qəbildən olan qeyri-insani cinayətlərin qarşısının alınması üçün Ermənistanın cəzasızlığına son qoyulmasının vacibliyini bir daha vurğulayırıq.

Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on March 31- Day of Genocide of Azerbaijanis
March 31 is the Day of Genocide of Azerbaijanis, commemorating the victims of the bloody massacre perpetrated by Armenians against Azerbaijanis in March 1918.
March massacres of 1918 were well prepared and ruthlessly implemented act by nationalist Armenians against Azerbaijanis on the grounds of racial discrimination and ethnic cleansing.
In March-April 1918, massacres were committed in the city of Baku and other towns and districts of the Baku Province by the Armenian dashnak - bolshevik armed groups operating under the mandate of the Baku Council (Baku Soviet), and tens of thousands of civilians were killed only for their ethnic and religious affiliation. Stepan Shaumian, an ethnic Armenian appointed as the Commissar Extraordinary for the Caucasus by the head of the Russian Bolsheviks - Vladimir Lenin, admitted that 6,000 armed soldiers of the Baku Soviet and 4,000 from the Dashnaksutyun party participated in the massacres against the Azerbaijani people.
The genocide carried out against Azerbaijanis along with Baku covered also Shamakhi, Guba, Iravan, Zangezur, Garabagh, Nakhchivan and Kars regions.  During the first five months of 1918, more than 16,000 people were murdered with utmost cruelty in Guba province alone. The Armenians also slaughtered local Jews and Lezghis living in Guba. Mass graves discovered in Guba region in 2007 constitute a clear evidence of the inhumane acts committed by Armenians.
The Government of the Azerbaijan Democratic Republic established in 1918 the Extraordinary Investigation Commission in order to investigate the serious crimes perpetrated by Armenians and has taken a number of measures to preserve the true facts revealed by the Commission in the memory of the people and to inform the world community about these atrocities.  The Extraordinary Investigation Commission which was comprised of the best lawyers of that time representing different nationalities – Russians, Jewish, Polish, Georgians and even Armenians, based on the evidences launched criminal cases against 194 individuals accused of different crimes against the peaceful population; 24 individuals in Baku and about 100 individuals in Shamakhy had been arrested for perpetrated crimes.
However, this process had been suspended after the demise of the Azerbaijan Democratic Republic, full investigation of the tragic events and its political-legal assessment had been prevented. Only after 80 years – on March 26, 1998 the adequate political assessment was given to these horrific events by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan "On the Genocide of Azerbaijanis", signed by National Leader Heydar Aliyev and 31 March was declared the Day of Genocide of Azerbaijanis.
The commemoration of the Day of Genocide of Azerbaijanis raises the awareness of the world community to the facts of the massacre and ethnic cleansing of Azerbaijanis in the past and present.
Since late 1980s, unleashing the war against Azerbaijan and occupying its territories, Armenia continued the policy reminiscent of March Massacre by carrying out ethnic cleansing of more than million Azerbaijanis in Armenia and in the seized lands of Azerbaijan and committing numerous war crimes, crimes against humanity, and acts of genocide, including Khojaly Genocide of February 1992.
While remembering the innocent victims of March tragedy, we strongly condemn the deliberate and continued policy of genocide, crimes against humanity, racial discrimination and ethnic cleansing of Armenia against the people of Azerbaijan and reiterate the importance of ceasing impunity of Armenia to prevent occurrence of such inhumane crimes.