Qətərdə Azərbaycan dilinin tədrisi üzrə “Bazar günü” məktəbinin açılışı keçirilib
16 fevral 2019-cu il tarixində Azərbaycan Respublikasının Qətər Dövlətindəki Səfirliyi tərəfindən Qətərdə yaşayan azərbaycanlı soydaşlarımızın uşaqlarına doğma dilimizi, tariximizi öyrətmək üçün “Bazar günü” məktəbinin açılış mərasimi keçirilib.
Səfir Rəşad İsmayılov tədbiri açaraq, Azərbaycan Respublikasında uşaqlara olan dövlət qayğısından danışıb, ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən Azərbaycan Respublikasında uşaqlarla bağlı həyata keçirilməyə başlanılmış dövlət siyasəti haqqında məlumat verib.
Səfir çıxışında, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva tərəfindən uşaqlara göstərilən diqqət və qayğı barədə danışıb.
Qeyd edək ki, Səfirliyin və Qətərdə Azərbaycan Cəmiyyətinin təşəbbüsü ilə açılan “Bazar günü” məktəbində 20-dən artıq soydaşımız ödənişsiz təhsil alacaq. Dərslərdə əsasən ingilis dilli məktəblərdə təhsil alan azyaşlı şagirdlərə Azərbaycan dilinin qrammatikası tədris ediləcək, eyni zamanda Azərbaycan yazıçıları və şairlərinin əsərlərindən nümunələr, qədim və yeni tariximiz öyrədiləcək.

The opening ceremony of the “Sunday school” for teaching Azerbaijani language was held in Qatar
On February 16, 2019, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the State of Qatar hosted the opening ceremony of the "Sunday" school to teach the language of Azerbaijan and its history  to the children of the Azerbaijani citizens live in Qatar.
Ambassador Rashad Ismayilov spoke about the state care for the children in the Republic of Azerbaijan and informed about the state policy initiated by the national leader Heydar Aliyev in connection with children in Azerbaijan.
The Ambassador also briefed about the attention and care shown to children by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev  and First Vice President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva.
More than 20 compatriots will receive free education at the "Sunday school" opened at the initiative of the Azerbaijani Embassy and Community in Qatar. At the lessons younger pupils who mainly study in English-language schools will be taught Azerbaijani grammar, as well as examples from Azerbaijani writers and poets, ancient and new history of Azerbaijan.