Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 31 deakbr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü münasibətilə dünya azərbaycanlılarına müraciəti
Milli birliyimizin rəmzi kimi hər il geniş qeyd etdiyimiz 31 Dekabr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü münasibətilə sizi səmimi qəlbdən salamlayır, hamınıza xoşbəxtlik və əmin-amanlıq arzulayıram.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin azərbaycançılıq ideyalarını yaşadan müstəqil dövlətimiz milli həmrəyliyin gücləndirilməsinə xüsusi əhəmiyyət verir, dünya azərbaycanlılarının mədəni-mənəvi birliyinin daha da möhkəmləndirilməsi ilə bağlı ardıcıl tədbirlər həyata keçirir. Biz xarici ölkələrdə məskunlaşmış həmvətənlərimizin doğma Azərbaycanla əlaqələrinin dərinləşdirilməsi və ümummilli məsələlərin həllində yaxından iştirakının təmin edilməsi istiqamətində irəli sürülən səmərəli təşəbbüslərə hər zaman dəstək veririk.
2018-ci il xalqımızın tarixində şərəfli yer tutan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinin geniş şəkildə keçirilməsi ilə yaddaşlarda qalacaqdır. Belə əlamətdar yubileyin təntənə ilə qeyd edilməsi həmvətənlərimizin qəlbində azadlıq və istiqlal duyğularını, ölkəmizin zəngin tarixi ilə haqlı iftixar hissini daha da gücləndirir. Bu gün əminliklə demək olar ki, 100 il əvvəl mühacir həyatı yaşamağa məcbur olmuş Cümhuriyyət qurucularının və onların varislərinin Azərbaycanı müstəqil və qüdrətli dövlət kimi görmək arzuları artıq xoş gerçəkliyə çevrilmişdir.
Dünyada gedən mürəkkəb geosiyasi proseslərə, müharibə və silahlı qarşıdurmalara, qaçqın və məcburi köçkün problemlərinə, qlobal iqtisadi çətinliklərə baxmayaraq, Azərbaycan Respublikası qarşıya qoyduğu böyük məqsədlərə doğru inamla irəliləyir. Ölkəmizin sosial-iqtisadi sahədə əldə etdiyi uğurların nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən yüksək qiymətləndirilməsi bunu bir daha əyani surətdə sübut edir. Dünya Bankının “Doing Business 2019” hesabatında Azərbaycan ötən illə müqayisədə 32 pillə irəliləyərək 190 ölkə arasında 25-ci yerdə qərarlaşmış, 10 ən islahatçı dövlət siyahısına daxil edilmişdir. Ölkəmizin təşəbbüsü və yaxından iştirakı ilə irimiqyaslı transmilli layihələr uğurla icra olunmuşdur. 2018-ci ildə Avrasiyanın enerji xəritəsinin zənginləşməsində mühüm rol oynayan “Cənub Qaz Dəhlizi”nin və onun tərkib hissəsi olan TANAP boru kəmərinin istifadəyə verilməsi, həmçinin Ələt-Astara magistral avtomobil yolunun açılışı ilə Azərbaycan ərazisində “Şimal-Cənub” beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi layihəsi üzrə bütün işlərin başa çatdırılması dövlətimizin iqtisadi potensialının artması, regionun tranzit və logistika mərkəzinə çevrilməsi, geoiqtisadi mövqeyinin güclənməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Cari ildə həm də növbəti telekommunikasiya peyki “Azerspace-2”nin orbitə buraxılması respublikamızın müasir rabitə və informasiya texnologiyaları sahəsində qazandığı nailiyyətlərin bariz təzahürüdür.
Ölkəmiz inkişaf etdikcə, daha qlobal xarakterli vəzifələri həll etmək imkanları da artır. Qarşımızda Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində işğal edilmiş torpaqlarımızın azad olunması kimi taleyüklü vəzifə dayanır. Azərbaycan pozulmuş ərazi bütövlüyünün bərpası yolunda ardıcıl və məqsədyönlü siyasət həyata keçirir. Soydaşlarımız da, öz növbəsində, yaşadıqları ölkələrin yüksək dairələrinin və nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların diqqətinin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ədalətli həllinə yönəldilməsində, tarixi həqiqətlərin geniş ictimaiyyətə çatdırılmasında fəallıq nümayiş etdirməlidirlər. Azərbaycanın inkişafı və dünya birliyində mövqeyini möhkəmləndirməsi üçün hər bir həmvətənimiz ümummilli məqsədlər ətrafında sıx birləşməli, diaspor təşkilatlarının fəaliyyəti daha çevik əlaqələndirilməlidir. Əminəm ki, dünyanın hansı guşəsində yaşamasından asılı olmayaraq, bütün soydaşlarımız və həmvətənlərimiz bu prinsiplərə əsaslanaraq qarşıdakı illərdə də üzərlərinə düşən vəzifələrin yerinə yetirilməsində qüvvə və bacarıqlarını əsirgəməyəcəklər.
Sizi Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü münasibətilə ürəkdən təbrik edir, hər birinizə səadət, firavanlıq və işlərinizdə uğurlar diləyirəm!

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev addressed Azerbaijani people on the occasion of Solidarity Day of World Azerbaijanis
To world Azerbaijanis
Dear compatriots!
Dear countrymen!
My warm greetings to you on the occasion of 31 December – the Day of Solidarity of World Azerbaijanis, which we widely celebrate every year as a symbol of our national unity. I am wishing you all happiness and prosperity!
Our independent state, which develops the ideas of Azerbaijanism of national leader Heydar Aliyev, attaches particular importance to strengthening national accord and takes consistent measures to further strengthen the cultural and spiritual unity of Azerbaijanis of the world. We always support rational initiatives aimed at deepening the relations of our compatriots living in foreign countries with native Azerbaijan and ensuring their direct participation in national matters.
Year 2018 will be remembered for the broad celebrations of the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic, which has a glorious place in the history of our people. The official celebration of such a significant anniversary strengthens in the hearts of our compatriots the sense of freedom, independence and justifiable pride for the rich history of our country. We can say with confidence today that the dreams of the founding fathers of the Republic, who were forced to live in emigration 100 years ago, and their followers to see Azerbaijan as an independent and powerful state have already become a wonderful reality.
Despite the complex geopolitical developments unfolding in the world, wars and armed confrontations, problems of refugees and internally displaced persons, global economic difficulties, the Republic of Azerbaijan is confidently pacing towards its big goals. This once again confirms the high assessment by influential international organizations of the successes our country has achieved in the socioeconomic sphere. In the World Bank's Doing Business 2019 report, Azerbaijan has climbed 32 steps compared to last year to 25th place 190 countries and has been included in the list of 10 most reformist countries around the world. On the initiative and with direct participation of our country, large-scale transnational projects have been successfully implemented. The Southern Gas Corridor, which plays an important part in expanding the energy map of Eurasia, and its component, the TANAP pipeline, commissioned in 2018, as well as the completion of all the work on the North-South international transport corridor project on the territory of Azerbaijan after the opening of the Alat-Astara highway, are of particular importance in terms of the growth of the economic potential of our state, its transformation into a transit and logistical center of the region and strengthening of its geo-economic positions. The launch of another telecommunications satellite “Azerspace-2” into orbit this year also serves as a clear manifestation of the success our country has achieved in the field of modern communication and information technologies.
As our country develops, the opportunities for addressing tasks of a more global nature are growing. We are faced with such a fateful task as the liberation of our lands occupied as a result of Armenian military aggression. Azerbaijan pursues a consistent and purposeful policy towards restoring its violated territorial integrity. Our compatriots, in turn, should also be active in drawing the attention of the high circles of their countries and influential international organizations to the just settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and communicate historical realities to the broad public. To develop Azerbaijan and strengthen its positions in the world community, all our compatriots need to rally closely around national goals, and diaspora organizations should coordinate their activities more flexibly. I am convinced that all our compatriots and countrymen, regardless of where in the world they may live, will rely on these principles and apply all their efforts and skills to address the tasks before them in the coming years.
I sincerely congratulate you on the Day of Solidarity of World Azerbaijanis. I am wishing you happiness, well-being and success in your activities!