Azərbaycan Respublikasının Qətər dövlətindəki səfiri Rəşad İsmayılov Qətər Xarici İşlər Nazirliyində görüş keçirib
9 sentyabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Qətər Dövlətindəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəşad İsmayılov Qətər Xarici İşlər Nazirliyinin Asiya İdarəsinin rəisi Xalid İbrahim Əl-Humur ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Qətər arasında müxtəlif sahələrdə əlaqələrin inkişafından danışılaraq, hər iki tərəfin bu əlaqələrin daha da inkişafına maraq göstərdiyi diqqətə çatdırılıb. Azərbaycan və Qətər dövlət başçıları arasındakı şəxsi dostluq münasibətlərinin və son illər ərzində həyata keçirilmiş yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin əməkdaşlığın inkişafına mühüm töhfə verdiyi qeyd edilib. Azərbaycan-Qətər hökumətlərarası birgə iqtisadi komissiyasının 2017-ci ilin yanvarında Bakıda keçirilmiş ilk toplantısının nəticələrinin ikitərəfli əlaqələrin inkişafındakı roluna toxunularaq, hökumətlərarası komissiyanın ikinci toplantısının 2019-cu ildə keçirilməsi istiqamətdə hazırlıqlara başlanılmasına dair razılıq əldə olunub.
Səfir iki ölkə arasında Qətər Hava Yolları tərəfindən həftədə 14 birbaşa hava reysinin həyata keçirildiyini qeyd edərək, bunun iki ölkə arasında əməkdaşlığın, xüsusilə turizm əlaqələrinin inkişafında böyük rol oynadığını diqqətə çatdırıb. Gələcəkdə ölkələr arasında birbaşa karqo reyslərinin təşkilinin qarşılıqlı iqtisadi əməkdaşlığın və ticarət dövriyyəsinin artmasına geniş imkan yaradacağını vurğulayıb.
Səfir ölkəmizdəki mövcud əlverişli investisiya mühiti haqqında, son illər ərzində ölkəmizdə aparılmış yenidənqurma işləri və inkişaf prosesi barədə ətraflı məlumat verərək, Qətərli iş adamlarının ölkəmizdə fəaliyyəti üçün bütün imkanların mövcud olduğunu bildirib.
Qətər XİN rəsmisi, öz növbəsində, ölkəsinin Azərbaycanla əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini birldirərək, son dövr ərzində Qətər vətəndaşlarının Azərbaycana böyük maraq göstərdiyini diqqətə çatdırıb. O, Azərbaycan-Qətər əməkdaşlığının inkişafı üçün geniş perspektivlərin mövcud olduğunu qeyd edərək, bu sahədə lazımi dəstək verməyə hazır olduqlarını bildirib.

Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the State of Qatar Rashad Ismayilov held a meeting at the Ministry of Foreign Affairs of Qatar
On September 9, 2018, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the State of Qatar Mr. Rashad Ismayilov met with the director of the Asian Affairs Department of Qatari Ministry of Foreign Affairs, Mr.Khaled Ibrahim Al-Hamar.
Speaking about the development of relations between Azerbaijan and Qatar, the two sides expressed their interest in further development of these relations. It was noted that personal friendly relations between the President of Azerbaijan and Amir of Qatar and high-level reciprocal visits made in recent years contributed to the development of bilateral cooperation. Touching upon the role of the first meeting of the Azerbaijan-Qatari Intergovernmental Joint Economic Commission held in Baku in January 2017, in the development of bilateral relations, the sides agreed to start preparations for the second meeting of the intergovernmental joint commission in 2019.
The Ambassador noted that Qatar Airways carries out 14 direct flights between the two countries weekly, adding that it plays a great role in the development of cooperation between the two countries, especially in the tourism sector. He stressed that the organization of direct cargo flights between the countries in the future will increase mutual economic cooperation and trade turnover.
The ambassador briefed about the current favorable investment climate in Azerbaijan, about the reconstruction and development process goes on in our country and said that Qatari businessmen have all the opportunities for their work in Azerbaijan.
The Qatari Foreign Ministry official, in turn, underscored that his country attaches great importance to the cooperation with Azerbaijan. Noting that there are broad prospects for the development of Azerbaijan-Qatar cooperation, he said they are ready to provide necessary support in this area.