31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı günü
Azərbaycan Respublikası müstəqillik qazandıqdan sonra xalqımızın tarixi keçmişinin obyektiv mənzərəsini yaratmaq imkanı əldə edilmişdir. Uzun illər gizli saxlanılan, üzərinə qadağa qoyulmuş həqiqətlər açılır, təhrif edilmiş hadisələr özünün əsl qiymətini alır.
Azərbaycan xalqına qarşı dəfələrlə törədilmiş və uzun illərdən bəri öz siyasi hüquqi qiymətini almamış soyqırımı da tarixin açılmamış səhifələrindən biridir.
1813-cü və 1828-ci illərdə imzalanan Gülüstan və Türkmənçay müqavilələri Azərbaycan xalqının parçalanmasının, tarixi torpaqlarımızın bölünməsinin əsasını qoydu. Azərbaycan xalqının bu milli faciəsinin davamı kimi onun torpaqlarının zəbti başlandı. Qısa bir müddətdə bu siyasət gerçəkləşdirilərək ermənilərin kütləvi surətdə Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi həyata keçirildi. Soyqırımı Azərbaycan torpaqlarının işğalının ayrılmaz bir hissəsinə çevrildi.
İrəvan, Naxçıvan və Qarabağ xanlıqlarının ərazilərində məskunlaşdırılan ermənilər orada yaşayan azərbaycanlılarla müqayisədə azlıq təşkil etmələrinə baxmayaraq öz havadarlarının himayəsi altında "erməni vilayəti" adlandırılan inzibati bölgünün yaradılmasına nail oldular. Belə süni ərazi bölgüsü ilə, əslində, azərbaycanlıların öz torpaqlarından qovulması və məhv edilməsi siyasətinin bünövrəsi qoyuldu. "Böyük Ermənistan" ideyaları təbliğ olunmağa başlandı. Bu uydurma dövlətin Azərbaycan torpaqlarında yaradılmasına "bəraət qazandırmaq məqsədilə" erməni xalqının tarixinin saxtalaşdırılmasına yönəlmiş genişmiqyaslı proqramlar reallaşdırıldı. Azərbaycanın və ümumən Qafqazın tarixinin təhrif olunması həmin proqramların mühüm tərkib hissəsini təşkil edirdi.
"Böyük Ermənistan" yaratmaq xülyasından ruhlanan erməni qəsbkarları 1905-1907-ci illərdə azərbaycanlılara qarşı açıq şəkildə genişmiqyaslı qanlı aksiyalar həyata keçirdilər. Ermənilərin Bakıdan başlanan vəhşilikləri Azərbaycanı və indiki Ermənistan ərazisindəki Azərbaycan kəndlərini əhatə etdi. Yüzlərlə yaşayış məntəqəsi dağıdılıb yerlə yeksan edildi, minlərlə azərbaycanlı vəhşicəsinə qətlə yetrildi. Bu hadisələrin təşkilatçıları, məsələnin mahiyyətinin açılmasına, ona düzgün hüquqi-siyasi qiymət verilməsinə maneçilik törədərək azərbaycanlıların mənfi obrazını yaratmış, özlərinin avantürist torpaq iddialarını pərdələmişər.
Birinci Dünya Müharibəsi, Rusiyada baş vermiş 1917-ci il fevral və oktyabr çevrilişlərindən məharətlə istifadə edən ermənilər öz iddialarını bolşevik bayrağı altında reallaşdırmağa nail oldular. 1918-ci ilin mart ayından etibarən əksinqilabçı ünsürlərlə mübarizə şüarı altında Bakı Kommunası tərəfindən ümumən Bakı quberniyasını azərbaycanlılardan təmizləmək məqsədi güdən mənfur plan həyata keçirilməyə başlandı. Həmin günlərdə ermənilərin törətdikləri cinayətlər Azərbaycan xalqının yaddaşına əbədi həkk olunmuşdur. Minlərlə dinc azərbaycanlı əhali yalnız milli mənsubiyyətinə görə məhv edilmişdir. Ermənilər evlərə od vurmuş, insanları diri-diri yandırmışlar. Milli memarlıq incilərini, məktəbləri, xəstəxanaları, məscid və digər abidələri dağıtmış, Bakının böyük bir hissəsini xarabalığa çevirmişlər.
Azərbaycanlıların soyqırımı Bakı, Şamaxı, Quba qəzalarında, Qarabağda, Zəngəzurda, Naxçıvanda, Lənkəranda və Azərbaycanın başqa bölgələrində xüsusi qəddarlıqla həyata keçirilmişdir. Bu ərazilərdə dinc əhali kütləvi surətdə qətlə yetirilmiş, kəndlər yandırılmış, milli mədəniyyət abidələri dağıdılıb məhv edilmişdir.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti yarandıqdan sonra 1918-ci ilin mart hadisələrinə xüsusi diqqət yetirmişdir. Nazirlər Şurası 1918-ci il iyulun 15-də bu faciənin tədqiqi məqsədi ilə fövqəladə istintaq komissiyasının yaradılması haqqında qərar qəbul etdi. Komissiya mart soyqırımını, ilkin mərhələdə Şamaxıdakı vəhşilikləri, İrəvan quberniyası ərazisində ermənilərin törətdikləri ağır cinayətləri araşdırdı. Dünya ictimaiyyətinə bu həqiqətləri çatdırmaq üçün Xarici İşlər Nazirliyi nəzdində xüsusi qurum yaradıldı. 1919 və 1920-ci ilin mart ayının 31-i iki dəfə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti tərəfindən ümummilli matəm günü kimi qeyd edilmişdir. Əslində bu, azərbaycanlılara qarşı yürüdülən soyqırımı və bir əsrdən artıq davam edən torpaqlarımızın işğalı proseslərinə tarixdə ilk dəfə siyasi qiymət vermək cəhdi idi. Lakin, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin süqutu bu işin başa çatmasına imkan vermədi.
Zaqafqaziyanın sovetləşməsindən öz çirkin məqsədləri üçün istifadə edən ermənilər 1920-ci ildə Zəngəzuru və Azərbaycanın bir sıra torpaqlarını Ermənistan SSR-in ərazisi elan etdilər. Sonrakı dövrdə bu ərazilərdəki azərbaycanlıların deportasiya edilməsi siyasətini daha da genişləndirmək məqsədilə yeni vasitələrə əl atdılar. Bunun üçün onlar SSRİ Nazirlər Sovetinin 23 dekabr 1947-ci il "Ermənistan SSR-dən kolxozçuların və başqa azərbaycanlı əhalinin Azərbaycan SSR-in Kür-Araz ovalığına köçürülməsi haqqında" xüsusi qərarına və 1948-1953-cü illərdə azərbaycanlıların öz tarixi torpaqlarından kütləvi surətdə deportasiyasına dövlət səviyyəsində nail oldular.
Erməni millətçiləri öz havadarlarının köməyi ilə 50-ci illərdən etibarən Azərbaycan xalqına qarşı kəskin mənəvi təcavüz kampaniyasına başladılar. Keçmiş Sovet məkanında müntəzəm şəkildə yayılan kitab, jurnal və qəzetlərdə milli mədəniyyətimizin, klassik irsimizin, memarlıq abidələrimizin ən nəfis nümunələrinin erməni xalqına mənsub olduğunu sübut etməyə çalışırdılar. Eyni zamanda onlar tərəfindən bütün dünyada azərbaycanlıların mənfi obrazını formalaşdırmaq cəhdləri də güclənirdi. "Yazıq, məzlum erməni xalqı"nın surətini yaradaraq əsrin əvvəlində regionda baş verən hadisələr şüurlu surətdə təhrif olunur, azərbaycanlılara qarşı soyqırım törədənlər soyqırım qurbanları kimi qələmə verilirdi.
Əsrin əvvəlində əksər əhalisi azərbaycanlı olan İrəvan şəhərindən və Ermənistan SSR-nin digər bölgələrindən soydaşlarımız təqiblərə məruz qalaraq kütləvi surətdə qovulur. Azərbaycanlıların hüquqları ermənilər tərəfindən kobudcasına pozulur, ana dilində təhsil almasına əngəllər törədilir, onlara qarşı repressiyalar həyata keçirilir. Azərbaycan kəndlərinin tarixi adları dəyişdirilir, toponimika tarixində misli görünməyən qədim toponimlərin müasir adlarla əvəzolunma prosesi baş verir.
Saxtalaşdırılmış erməni tarixi gənc ermənilərin şovinist ruhunda böyüməsinə zəmin yaratmaq üçün dövlət siyasəti səviyyəsinə qaldırılır. Böyük humanist ideallara xidmət edən Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyəti ruhunda tərbiyə olunmuş yeni nəslimiz ekstremist erməni ideologiyasının təqiblərinə məruz qalır.
Azərbaycan xalqının mənəviyyatına, milli qüruruna və mənliyinə yönəlmiş böhtanlar siyasi və hərbi təcavüz üçün ideoloji zəmin yaradırdı. Xalqımıza qarşı aparılan soyqırım siyasəti özünün siyasi hüquqi qiymətini tapmadığı üçün tarixi faktlar Sovet mətbuatında ermənilər tərəfindən təhrif olunur və ictimai fikir çaşdırılırdı. Ermənilərin Sovet rejimindən bəhrələnərək həyata keçirdikləri və 80-cı illərin ortalarında daha da güclənən antiazərbaycan təbliğatına Azərbaycan Respublikasının rəhbərliyi vaxtında lazımi qiymət verilmədi.
1988-ci ildən ortaya atılan Dağlıq Qarabağ konfliktinin ilkin mərhələsində yüz minlərlə azərbaycanlının öz tarixi torpaqlarından qovulmasına da respublikada düzgün siyasi qiymət verilmədi. Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin Ermənistan SSR-in tərkibinə daxil edilməsi haqqında ermənilərin qeyri-konstitusion qərarını və Moskvanın əslində bu vilayəti Xüsusi İdarəetmə Komitəsi vasitəsilə Azərbaycanın tabeliyindən çıxarmasını xalqımız ciddi narazılıqla qarşıladı və mühüm siyasi aksiyalara əl atmaq məcburiyyəti qarşısında qaldı. Respublikada keçirilən mitinqlər zamanı torpaqlarımızın işğalı siyasəti qətiyyətlə pislənsə də Azərbaycan rəhbərliyi öz passiv mövqeyindən əl çəkmədi. Məhz elə bunun nəticəsi olaraq 1990-cı ilin yanvar ayında getdikcə güclənən xalq hərəkatını boğmaq məqsədi ilə Bakıya qoşunlar yeridildi, yüzlərlə azərbaycanlı məhv və şikəst edildi, yaralandı, digər fiziki təzyiqlərə məruz qoyuldu.
1992-ci ilin fevralında ermənilər Xocalı şəhərinin əhalisinə misli görünməyən divan tutdu. Tariximizə Xocalı soyqırımı kimi həkk olunan bu qanlı faciə minlərlə azərbaycanlının məhv edilməsi, əsir alınması, şəhərin yerlə yeksan edilməsi ilə qurtardı.
Millətçi-separatçı ermənilərin Dağlıq Qarabağda başladığı avantürist hərəkatın nəticəsi olaraq bu gün bir milyondan artıq soydaşımız erməni qəsbkarları tərəfindən öz doğma yurd-yuvalarından didərgin salınmış, çadırlarda yaşamağa məhkum edilmişdir. Ərazimizin 20%-nin erməni silahlı qüvvələri tərəfindən işğalı zamanı minlərlə vətəndaşımız şəhid olmuş, xəsarət almışdır.
Azərbaycanın XIX - XX əsrlərdə baş verən bütün faciələri torpaqların zəbti ilə müşayiət olunaraq, ermənilərin azərbaycanlılara qarşı düşünülmüş, planlı surətdə həyata keçirdiyi soyqırımı siyasətinin ayrı-ayrı mərhələlərini təşkil etmişdir. Bu hadisələrin yalnız birinə - 1918-ci il mart qırğınına siyasi qiymət vermək cəhdi göstərilmişdir. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi kimi Azərbaycan Respublikası bu gün onun axıra qədər həyata keçirə bilmədiyi qərarların məntiqi davamı olaraq soyqırım hadisələrinə siyasi qiymət vermək borcunu tarixin hökmü kimi qəbul edir.

March 31 - Day of Genocide of Azerbaijanis
After the Republic of Azerbaijan regained its independence, it has become possible to renew the objective picture of the past history of our nation. The truth which for many years was kept back, is getting disclosed and misinterpreted events are getting their real value.
Numerous acts of genocide against Azerbaijan is, which for many years did not receive its deserved political and legal assessment, is one of the secret pages of our history.
The Gulustan and Turkmenchay agreements signed in 1813 and 1828 provided the legal ground for the partition of the nation of Azerbaijan and division of its historical lands. The occupation of the lands continued the national tragedy of Azerbaijan people. Within a short time, gross settlement of Armenians in the territories of Azerbaijan has begun. The occupation of Azerbaijani territories became an integral part of the genocide.
Armenians moved toYerevan, Nakhchivan and Karabakh khanates have achieved to establish their administrative territorial unit of Armenian region despite their minority as compared to Azerbaijan is residing in the same area. This artificial division provided political reasons for the removal and annihilation of Azerbaijan is in their native lands. This was followed by propaganda of the establishment of the Great Armenia. In order to ensure the exculpation of the idea to establish this fictitious state in the territory of Azerbaijan, a wide-scale programme, aimed at the falsification of the national history of Armenians, was started. The distortion of the history of Azerbaijanand the wholeCaucasus, formed an integral part of this programme.
Inspired by the idea of the establishment of the Great Armenia, Armenian invaders started to openly implement on a wide scale their evil actions against the nation of Azerbaijanduring 1905-1907. Armenians started their brutal acts inBakuand further spread them through the rest of Azerbaijan and Azerbaijani villages in the currentterritoryofArmenia. Hundreds of settlements were razed to the ground and thousands of people were savagely killed. The organizers of these events were creating an unfavorable image about the people of Azerbaijanto hide the truth and prevent these events from a correct political and legal evaluation.
They got use of the World War I, Russian revolutions in February and October of 1917, and managed to accomplish their ideas under the plea of the Bolshevism. The implementation of a cruel plan of cleansing the population of Azerbaijan in the provinces started by theBakucommune under the plea of fighting against counter-revolutionary elements in March of 1918. Armenian crimes have secured themselves an everlasting place in the memory of Azeri people. Thousands of Azerbaijani civilians, were murdered for the only reason of their belonging to the nation of Azerbaijan. Armenians destroyed dwelling houses and burnt people alive. Most ofBakuwas turned into ruins with national architectural sights, schools, hospitals, mosques and other monuments destroyed.
Azeri genocide was particularly cruel inBaku, Shamakha, Guba, Karabakh, Zangezur, Nakhchivan, Lenkaran and other regions. Many civilians in those areas were killed, the villages were brought to ashes and national monuments were razed to the ground.
After the establishment of the Azerbaijan NationalRepublic, closest attention was paid to the March 1918 events. The Council of Ministers issued a decree on July 15th 1918, to establish an extraordinary committee for the investigation of those tragic events. The committee investigated the first stage of the March genocide; the brutal acts in Shemakha and the cruel crimes in theterritoryofYerevanprovince. A special department was established under the Ministry of Foreign Affairs to notify the community about the truth. The Azerbaijan NationalRepublicdeclared March 31st as a mourning day for two times - in 1919 and 1920. It was the first attempt in the history to give a political assessment to genocide against the people of Azerbaijan and to the aggressive process which continued for over a century. But the collapse of the Azerbaijan NationalRepublicdid not allow to finish this process.
In 1920, Armenians got use of the coming of the Soviet power into the South Caucasus, and declared the annexation of Zangezur and other regions of Azerbaijan to theArmenianSovietRepublic. They later started to utilize newer means to strengthen their policy, aimed at the deportation of Azeri people from these territories. For this purpose, they got use of the 23 December 1947 decree of the Soviet Council of Ministers "On removal of collective farmers and other Azerbaijani population from theArmenianSovietRepublicto the Kura-Araz lowlands of the Azerbaijan SovietRepublic". During 1948-1953, they finally achieved the purpose of mass deportation of Azeri people from their historical land, at the state level.
At the beginning of the 50th Armenians nationalists with the help of their defenders began to conduct a cruel aggressive campaign against the nation of Azerbaijan. In regular published books, magazines and newspapers in the territory of the formerSoviet Unionthere were made the attempts to prove the belonging of our national culture, classic heritage and architectural monuments to Armenians. At the same time they strengthened their efforts to create a negative image about Azeri people worldwide. In order to create the image of "a long-suffering oppressedArmenianation" they deliberately distorted the events which took part in this region in the beginning of the century. They called themselves the victims of the genocide, which they in reality conducted against Azeri people. Persecution of our compatriots in theterritoryofYerevan, where the main population were Azerbaijanians and from the other parts of Armenia SSR led to their mass proscription. Armenians roughly violated the rights of Azeri people, created the obstacles to get the education in native language and exerted a strong pressure upon them. The historical names of Azerbaijani villages were changed within a previously unforeseen process in the history of toponymy, when ancient names were replaced with the modern ones.
The trumped-up Armenian history was raised at the state political level in order to bring up younger generations of Armenians in the spirit of chauvinism. Brought up in the manner of Azeri literature and culture, which served to great humanism ideals, the young generation of Azerbaijan is stayed helpless beforeArmenia's extremist ideology.
The claims against the Azeri national spirit, honor and dignity, created an ideological platform for the political and military aggression. The Azeri genocide, which was not given a correct political and legal evaluation, led to distortion of historical facts in the Soviet media and misleading of the communities by Armenians. The leadership of Azerbaijan did not pay the sufficient attention to anti-Azeri propaganda, which raised and intensified among the soviet regime in mid-80s.
The deportation of hundreds of thousands of Azeris from their historical lands at the first stage of the Nagorny Karabakh conflict in 1988, also did not receive a correct political assessment in Azerbaijan. The autonomousrepublicofNagorny Karabakhwas taken from Azerbaijan's control and annexed to the Armenian SSR at the basis of an unconstitutional decree ofArmenianRepublicand under assistance of the Moscow-led Special Administration Committee. This fact caused a serious dissatisfaction among the nation of Azerbaijan and forced it to begin important political activities. Even though the aggressive policy aimed at the occupation of the territories of Azerbaijan, was strongly criticized at numerous rallies held in Azerbaijan, the political leadership still did not give up its passive and contemplative position. In January of 1990, Soviet troops were brought toBakuin order to prevent further development of the national liberation movement. Hundreds of Azeri people were killed and injured, as the result.
In February of 1992, Armenians accomplished unforeseen brutalities among the population of Khojali. The Khojali genocide saw thousands of Azeri people murdered and taken prisoners of war. The whole city was razed to the ground.
The adventurous policy of Armenian nationalists and separatists in Nagorny Karabakh, forced from their homelands over one million of Azeri nationals, who now have to live in tent camps.
The tragedies which took place in Azerbaijan in the XIX-XX centuries and resulted in occupation of Azeri lands, formed the consecutive stages ofArmenia's purposeful policy against the Azeri people. Efforts were made to give a political assessment to only one of those events - the March 1918 massacre. The successor of the Azerbaijan NationalRepublic- the Republic of Azerbaijan- considers it a historical duty to ensure a logical continuation to unfulfilled political decrees and political evaluation to the genocide.