Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Qətərin Azərbaycanda yeni təyin olunmuş səfirinin etimadnaməsini qəbul etmişdir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 5-də Qətər Dövlətinin ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Yusif bin Həsən əl-Sainin etimadnaməsini qəbul edib.
Yusif bin Həsən əl-Sai fəxri qarovul dəstəsinin qarşısından keçdi. Səfir Yusif bin Həsən əl-Sai etimadnaməsini Prezident İlham Əliyevə təqdim etdi.
Sonra Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev səfirlə söhbət etdi.
Səfir Yusif bin Həsən əl-Sai Qətər Dövlətinin Əmiri Şeyx Təmim bin Həməd Al Taninin dövlətimizin başçısına, Azərbaycan xalqına və hökumətinə salamlarını çatdırdı. Qətərin Azərbaycana dost ölkə olduğunu qeyd edən səfir Prezident İlham Əliyevin dəstəyi ilə ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərinin daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində səylərini əsirgəməyəcəyini vurğuladı.
Azərbaycan-Qətər əlaqələrinin uğurlu inkişafından məmnunluğunu ifadə edən dövlətimizin başçısı İlham Əliyev iki ölkə arasında dost və qardaş münasibətlərinin olduğunu vurğuladı. Qətər Dövlətinin Əmiri Şeyx Təmim bin Həməd Al Taninin Azərbaycana rəsmi səfərinin uğurlu olduğunu xatırlayan Prezident İlham Əliyev keçirilən görüşlər zamanı səmərəli müzakirələrin aparıldığını məmnunluqla qeyd etdi. Qətər Dövlətinin Əmiri ilə bir sıra beynəlxalq forumlar çərçivəsində də görüşdüklərini deyən dövlətimizin başçısı ikitərəfli münasibətlər, həmçinin regional məsələlər ətrafında aparılan fikir mübadiləsinin önəmini vurğuladı.
Söhbət zamanı iki ölkə arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin bir sıra sahələrdə, xüsusən kənd təsərrüfatı və turizm sahələrində böyük potensiala malik olduğu bildirildi, bu istiqamətdə səylərin artırılmasının vacibliyi diqqətə çatdırıldı.
Prezident İlham Əliyev Əmir Şeyx Təmim bin Həməd Al Taninin salamlarına görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Qətər Dövlətinin Əmirinə çatdırmağı xahiş etdi.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received credentials of incoming Qatari Ambassador
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received the credentials of the newly appointed Ambassador of the State of Qatar to Azerbaijan Yusif bin Hasan Yusif al-Sai.
Ambassador Yusif bin Hasan Yusif al-Sai reviewed a guard of honor. Yusif bin Hasan Yusif al-Sai presented his credentials to President Ilham Aliyev.
President Ilham Aliyev then had a conversation with the Ambassador.
Ambassador Yusif bin Hasan Yusif al-Sai conveyed greetings of the Emir of the State of Qatar Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani to President Ilham Aliyev, Azerbaijan and its people.
Describing Qatar as a friendly country for Azerbaijan, the Ambassador noted that supported by President Ilham Aliyev, he will spare no efforts to contribute to further development of friendly ties between the two countries.
Expressing his satisfaction with the successful development of Azerbaijan-Qatar relations, President Ilham Aliyev hailed friendly and fraternal ties between the two countries. The head of state recalled the Emir of the State of Qatar Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani's official visit to Azerbaijan, describing it as successful and noting that fruitful discussions were held during the meetings. The President of Azerbaijan also underlined his meetings with the Emir of the State of Qatar on the sidelines of a number of international forums and hailed the importance of their exchange of views on bilateral relations and regional issues.
The sides emphasized the huge potential for cooperation between the two countries in a number of areas, particularly in agricultural and tourism fields, stressing the importance of increasing efforts in this regard.
President Ilham Aliyev thanked for the greetings of Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani and asked the Ambassador to extend his greetings to the Emir of the State of Qatar.