“Ölkədən getmək, ölkəyə gəlmək və pasportlar haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa əsasən, Azərbaycan Respublikasının bağladığı dövlətlərarası müqavilələri rəhbər tutaraq Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin təklifi üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi tərəfindən Azərbaycan Respublikası ərazisinə şəxsi pasporta əsaslanan vizasız (sadələşdirilmiş) gediş-gəliş qaydası müəyyənləşdirilə bilər.
Buna əsasən, hazırda ikitərəfli dövlətlərarası müqavilələrə uyğun olaraq, aşağıdakı siyahıda göstərilən ölkələrlə Azərbaycan Respublikası arasında qarşılılıq prinsipi əsasında vətəndaşların ikitərəfli qaydada vizasız gediş-gəlişi rejimi tətbiq edilir:
I QRUP.
- Azərbaycan Respublikasının və müvafiq xarici ölkənin diplomatik və ya xidməti (və ya rəsmi/xüsusi) pasportuna malik vətəndaşları.
Siyahı
II QRUP.
- Azərbaycan Respublikasının və müvafiq xarici ölkənin qanunvericiliyinə əsasən, beynəlxalq sərhədkeçmə hüququ verən və növündən asılı olmayaraq hər hansı növ etibarlı pasporta - o cümlədən, diplomatik, xidməti (və ya rəsmi/xüsusi) və ya ümumvətəndaş pasportuna malik vətəndaşlar;
- həmçinin belə şəxslərlə birgə səfər edən, lakin şəxsi etibarlı pasporta malik olmayan, foto-şəkli və adı, soyadı, atasının adı rəsmi təsdiq olunmuş qaydada onların pasportuna qeyd edilmiş vətəndaşlar;
- Azərbaycan Respublikasının və ya müvafiq xarici ölkənin dövlət qurumları tərəfindən xüsusi olaraq vətəndaşlığı olmayan şəxslərə verilən, şəxsiyyəti təsdiq etməklə beynəlxalq sərhədkeçmə hüququ verən müvafiq sənədə malik vətəndaşlığı olmayan şəxslər;
- pasport itirildikdə, oğurlandıqda, yararsız hala düşdükdə və ya etibarlılıq müddəti bitdikdə şəxslərə vətəndaşı olduğu və ya daimi yaşadığı ölkəsinə qısa müddət ərzində yalnız geri qayıtmaq üçün verilən müvəqqəti sərhədkeçmə sənədinə - Vətənə qayıdış şəhadətnaməsinə malik vətəndaşlar və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün vizasız gediş-gəlişi rejimi olan ölkələr.
Viza tələb olunmayan qaydada Azərbaycan Respublikasına gələn və ölkədə müvəqqəti olma müddəti 90 (doxsan) günədək uzadılmış belə əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər bu müddət bitənədək Azərbaycan Respublikasının ərazisini tərk etməlidirlər. 30 (otuz) gün Azərbaycan Respublikası hüdudlarından kənarda yaşadıqdan sonra (yaxın qohumunun ağır xəstələndiyini və ya vəfat etdiyini təsdiq edən hallar istisna olmaqla) yenidən viza tələb olunmayan qaydada Azərbaycan Respublikasına gələ bilərlər.
Bundan əlavə, hazırda aşağıda adı qeyd edilən ölkələr tərəfindən birtərəfli qaydada Azərbaycan Respublikasının ümumvətəndaş pasportuna malik vətəndaşları üçün müvafiq müddət çərçivəsində vizasız gediş-gəlişi rejimi tətbiq edilir:

Visa-free entry and exit to the Republic of Azerbaijan with passports (facilitated) can be allowed by Milli Mejlis (Parliament) by an offer of the President of the Republic of Azerbaijan and pursuant to the Migration Code and Intergovernmental Treaties to which the Republic of Azerbaijan is Party.
In accordance with current bilateral intergovernmental agreements a visa-free regime is applied reciprocally to citizens of the Republic of Azerbaijan and citizens of states listed below:
Group I.
-  citizens of the Republic of Azerbaijan and of relevant countries holders of diplomatic or service (or official/special) passports.
List
Group II.
-  Holders of any kind of valid passports irrespective of it’s type, including diplomatic, service, official, special or ordinary passports entitling them to cross borders to and from foreign countries in accordance with legislations of the Republic of Azerbaijan and of a relevant foreign country.
-  People who are not holders of any valid passport and travel with a valid passport holder should officially enter their photo, name, surname, patronymic into the passport of that person;
-  Stateless persons who are holders of an official document issued by the authorities of the Republic of Azerbaijan or authorities of a relevant foreign country, certifying the holder's identity and entitling them to travel under its protection to and from foreign countries;
-  citizens of visa-free regime countries and stateless persons whose passport has been damaged, lost or stolen and they have been issued with a temporary document that enables them to cross the border ( a repatriation certificate which is valid for a short period of time) and return to a country of  their permanent residence or citizenship;
Foreigners and stateless persons travelling to the Republic of Azerbaijan by visa-free regime and with temporary stay period extended up to 90 (ninety) days  should leave the Republic of Azerbaijan within this period. They may re-enter the Republic of Azerbaijan 30 days after they live abroad (except for cases of illness or death of a close relative).
Moreover, currently a visa-free regime is allowed unilaterally for citizens of the Republic of Azerbaijan, holders of ordinary passports for a specified period of time by following countries: