“Pasportlar haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 3-cü maddəsinə əsasən, Azərbaycan Respublikası vətəndaşının pasportu Azərbaycan Respublikasının ərazisindən kənarda vətəndaşın şəxsiyyətini təsdiq edən, habelə ona ölkədən getmək və ölkəyə gəlmək hüququnun həyata keçirilməsi üçün verilən vahid sənəddir.
Pasport hər bir Azərbaycan Respublikası vətəndaşına Qanunla müəyyən edilmiş qaydada verilir və bütün ölkələrə getmək üçün etibarlıdır.
Pasport Azərbaycan Respublikasının mülkiyyətidir, onun vətəndaşdan alınması və ya girov götürülməsi Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyində nəzərdə tutulan hallar istisna olunmaqla qəti qadağandır.
Pasport itdikdə vətəndaş pasport verən dövlət orqanlarına, belə hadisə xaricdə baş verərsə, Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliyinə və ya konsulluğuna dərhal məlumat verməlidir. Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlikləri və ya konsulluqları Azərbaycan Respublikasının müvafiq icra hakimiyyəti orqanı ilə birlikdə belə vətəndaşları qısa müddət ərzində şəxsin seçimindən asılı olaraq, Azərbaycan Respublikasına qayıtmaq hüququ verən aşağıda qeyd olunan sənədlərdən biri ilə təmin edirlər:
- ya Azərbaycan Respublikası vətəndaşının yeni ümumvətəndaş pasportunun verilməsi üçün tədbirlər həyata keçirilə bilər;
- ya da şəxsin təcili olaraq ölkəmizə geri qayıda bilməsi üçün Azərbaycan Respublikasına qayıdış şəhadətnaməsi verilə bilər.
Azərbaycan Respublikasının ümumvətəndaş pasportu Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin ümumvətəndaş pasportu verən yerli orqanları (bundan sonra – daxili işlər orqanı) tərəfindən “Pasportlar haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu və “Pasportlar haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiqi barədə Əsasnamə ilə müəyyən edilmiş qaydada verilir.
Qeyd olunan Əsasnamə ilə müəyyən edilmiş qaydalara uyğun olaraq, xarici ölkələrdə daimi və müvəqqəti yaşayan vətəndaşlara ümumvətəndaş pasportu daxili işlər orqanında fərdi olaraq hazırlanmaqla, vətəndaşın olduğu ölkədə akkreditə edilmiş Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliyi və ya konsulluğu tərəfindən verilir. Bu halda ümumvətəndaş pasportunun verilməsi üçün tələb olunan sənədlərin qəbul edilməsi və Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyinə göndərilməsi Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliyi və ya konsulluğu tərəfindən həyata keçirilir.
Vətəndaşın əl-barmaq izlərinin götürülməsi, habelə Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının (İCAO-nun) tələblərinə uyğun fotoşəklinin çəkilməsi pasportu verən orqanda həyata keçirilir. 15 yaşı tamam olmamış vətəndaşlardan əl-barmaq izi götürülmür.
Ümumvətəndaş pasportu 1 yaşınadək uşaqlar üçün bir illik müddətə, 1 yaşından 3 yaşınadək uşaqlar üçün üç illik müddətə, 3 yaşından 18 yaşınadək uşaqlar üçün beş illik müddətə, 18 yaşına çatmış şəxslər üçün isə on illik müddətə verilir.
Diqqət! Azərbaycan Respublikası vətəndaşının ümumvətəndaş pasportuna sahib olan vətəndaşlar xarici ölkələrə səfər etmək üçün viza əldə etmək məqsədilə (beynəlxalq müqavilələrə uyğun olaraq vətəndaşların vizasız gediş-gəlişi haqqında razılaşma olan ölkələr istisna olmaqla) müvafiq xarici ölkənin Azərbaycan Respublikasında yerləşən (və ya akkreditə olunmuş) diplomatik nümayəndəlik və ya konsulluğuna müraciət etməlidirlər.
Ümumvətəndaş pasportunun verilməsi üçün vətəndaşdan aşağıdakı sənədlər tələb olunur:
- ümumvətəndaş pasportu verilməsi haqqında ərizə-anket (18 yaşı tamam olmuş vətəndaşa ümumvətəndaş pasportu verilməsi haqqında ərizə-anket; 18 yaşı tamam olmamış vətəndaşa ümumvətəndaş pasportu verilməsi haqqında ərizə-anket);
- vətəndaşın şəxsiyyət vəsiqəsi (və ya 15 yaşı tamam olmamış vətəndaşın doğum haqqında şəhadətnaməsi, yaxud fərdi identifikasiya kartı);
- dövlət rüsumunun ödənilməsi barədə sənəd;
- pasport Azərbaycan Respublikası vətəndaşının və ya onunla gedən şəxsin (şəxslərin) təcili müalicəsi, yaxud xaricdə yaşayan yaxın qohumunun ağır xəstəliyi və ya ölümü ilə bağlı hallarda iki iş günü müddətində verildikdə - bu Əsasnamənin 3.3-cü bəndində göstərilən sənədlər;
pasport 15 yaşı tamam olmamış vətəndaşa verildikdə:
- qan qrupu haqqında tibbi arayış (uşağın fərdi identifikasiya kartı təqdim edildikdə bu sənəd tələb olunmur);
- valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqların övladlığa götürəninin, himayəçisinin və ya qəyyumunun hüquqlarını təsdiq edən sənəd.
15 yaşı tamam olmamış vətəndaşa ümumvətəndaş pasportu verilərkən ərizə-anketi yalnız onun valideynləri, valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqların isə digər qanuni nümayəndələri imzalayırlar.
15 yaşdan 18 yaşadək olan vətəndaşın ərizə-anketini onun özü və ya qanuni nümayəndəsi verə bilər. Hər iki halda ərizə-anketdə 15 yaşdan 18 yaşadək olan vətəndaşın imzası olmalıdır.
"Ümumvətəndaş pasportunun rəsmiləşdirilməsi üçün tələb olunan sənədlər qanunvericiliyə uyğun olaraq tam təqdim edildiyi təqdirdə Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlik və konsulluqları tərəfindən icraata qəbul edilməlidir."
Pasport verilməsi haqqında ərizəyə/vəsatətə baxılmasında süründürməçiliyə yol verilməsindən və ya ərizəyə/vəsatətə baxılmaqda imtina edilməsindən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları inzibati qaydada və (və ya) məhkəməyə şikayət edə bilərlər.
Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 332-ci maddəsinə əsasən, Azərbaycan Respublikası vətəndaşının pasportunun verilməsindən əsassız imtina edilməsinə, verilməsi üçün qanunla nəzərdə tutulmayan əlavə sənədlərin tələb edilməsinə və ya onun verilməsində (dəyişdirilməsində) süründürməçiliyə yol verilməsinə, qanunsuz alınmasına və ya girov götürülməsinə görə səksən beş manatdan doxsan manatadək miqdarda cərimə edilir.
Azərbaycan Respublikasının vətəndaşının ümumvətəndaş pasportu yararsız hala düşdükdə və ya etibarlılıq müddəti bitdikdə, və ya belə pasport sahibi olan Azərbaycan Respublikası vətəndaşı vəfat etdikdə ümumvətəndaş pasportu Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyinə təhvil verilməlidir.
Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsinə 331-ci maddəsinə əsasən, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları ümumvətəndaş pasportunun itirilməsinə və ya qəsdən korlanmasına görə xarici ölkə ərazisində Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlik və konsulluqları tərəfindən müvafiq məbləğdə inzibati cərimə edilməklə məsuliyyətə cəlb edilə bilərlər.

According to the Article 3 of the law of the Republic of Azerbaijan “About Passports”, passport of citizen of the Republic of Azerbaijan is the only document that confirms the identity of the citizen out of the territory of the Republic of Azerbaijan, as well as, realizes his/her right to exit from the country and entry into the country.
Passport is issued to citizens of the Republic of Azerbaijan in accordance with the law and is valid for all countries.
The passport is the property of the Republic of Azerbaijan, its withdrawal or pledge shall be strictly prohibited except in the cases stipulated by the legislation of the Republic of Azerbaijan.
When a passport is lost, state authorities issuing it, if such event takes place abroad, the diplomatic representation or consulate of the Republic of Azerbaijan must immediately be informed. The diplomatic representations or consulates of the Republic of Azerbaijan together with the relevant executive authority of the Republic of Azerbaijan provide such citizens depending on the person's choice with one of the following documents entitled to return to the Republic of Azerbaijan in a short time:
- either measures can be taken to issue a new ordinary passport of the citizen of the Republic of Azerbaijan;
- or a return certificate for immediate return of the person to the Republic of Azerbaijan can be issued.
The ordinary passport of the Republic of Azerbaijan shall be issued by the local authorities issuing the national passport of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan (hereinafter - the internal affairs body) in accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan "About Passports" and the Regulations on the application of the Law of the Republic of Azerbaijan "About Passports".
In accordance with the rules set out in the said Regulations, the ordinary passport individually prepared for the internal affairs bodies is issued by the diplomatic representation or consulate of the Republic of Azerbaijan accredited in foreign country in which the citizen has permanent and temporary residence. In this case, the documents required for issuance of ordinary passport and sending them to the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan are carried out by the diplomatic representation or consulate of the Republic of Azerbaijan.
Taking of the fingerprints of a citizen, as well as photographs in accordance with the requirements of International Civil Aviation Organization (ICAO) is conducted in the passport issuing authority. Fingerprints are not taken from citizens who have not reached the age of 15.
The ordinary passport is issued for a one-year period for children under the age of 1, three years for children aged 1 to 3, five years for children under 18 years of age, and ten years for persons under the age of 18.
Attention! Citizens of the Republic of Azerbaijan holders of ordinary passport must apply to a diplomatic representation or consulate of foreign country located (or accredited) in the Republic of Azerbaijan in order to obtain a visa to travel to that foreign country (except for those countries which have an agreement on visa-free travel under international treaties).
The following documents are required from a citizen for issuing ordinary passport:
- application form for issuing a national passport (application for issuing a national passport to a citizen who has reached the age of 18 and an application for issuing a national passport to a citizen who has not reached the age of 18);
- Identity card of a citizen (or birth certificate of a citizen who has not reached the age of 15 or a personal identification card);
- Document on payment of state fee;
- passport is issued within two business days, in cases of immediate treatment or death of a citizen of the Republic of Azerbaijan or accompanying person (s) or his close relative living abroad - documents referred to in item 3.3 of the Regulations;
When a passport is issued to a citizen who has not reached the age of 15:
- Medical certificate about blood group (this document is not required when the child's personal identification card is submitted);
- Document certifying the rights of the adoptive parent, guardian or custodian of children deprived of parental care.
When issuing a national passport to a citizen who has not reached the age of 15, the application form is signed by his/her parents and other legal representatives of children deprived of parental care.
A citizen's application form may be issued by a citizen or legal representative of a citizen between the ages of 15 and 18. In either case, the application must contain a signature of a citizen between the ages of 15 and 18.
"Documents required for the issuance of a national passport must be accepted for proceedings by diplomatic representations and consulates of the Republic of Azerbaijan if submitted fully in accordance with the legislation."
Responsibility and restrictions established by the legislation
Citizens of the Republic of Azerbaijan may issue an administrative complaint and (or) appeal to the court for delay in consideration of application form or for refusal of its consideration.
In accordance with Article 332 of the Code on Administrative violations of the Republic of Azerbaijan the unjustified refusal of issue to citizens of identity cards, passports or identity card of a seaman, demand of documents for their release, which are not envisaged by legislation either admission of red tape at issue (replacement) of identity card or passport as well, as its illegal requisitioning or acceptance on security entails imposition of penalty in amount of 85-90 AZN.
The ordinary passport of citizen of the Republic of Azerbaijan should be handed over to the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan if it is damaged or its validity expired and or the holder passed away.
In accordance with Article 331 of the Code on Administrative violations of the Republic of Azerbaijan the loss or deliberate spoiling of identity card or passport by citizens of the Republic of Azerbaijan in a territory of foreign country may entail an imposition of penalty in appropriate amount which is charged by the diplomatic representation or consulates of the Republic of Azerbaijan.