Mətbuat şərhi 04 noyabr 2019
3 noyabr 2019-cu il tarixində Qətər Dövlətinin paytaxtı Doha şəhərində Qətər Dövlətinin Nəqliyyat və Rabitə naziri Casim bin Seyf Əl-Suleytinin himayəsi altında birinci “İpək Yolu Konfrans və Sərgisi” öz işinə başlamışdır.
Sərgidə Azərbaycan Respublikasının Qətər Dövlətindəki Səfirliyinin təşəbbüsü ilə “Republic of Azerbaijan” stendi altında Azərbaycanın təşəbbüskarı və ya əsas tərəfdaşlarından biri olduğu beynəlxalq nəqliyyat marşrutları, eləcə də müvafiq sahədə fəaliyyət göstərən Azərbaycan şirkətləri, həmçinin Azərbaycanın turizm imkanları barədə məlumatlar təqdim olunmuşdur. Təqdim olunan broşür və kitabçalar sərgi iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanmışdır.
Ən qədim ticarət yol şəbəkələrindən biri olan İpək yolu Çin, Orta Asiya, Qərbi Asiya, Hindistan və Avropa arasında siyasi, iqtisadi və mədəni təcrübə mübadiləsinə böyük töhfə vermişdir.

The first edition of Silk Road Exhibition and Conference was launched in Doha, Qatar.
On November 3, 2019, under the patronage of Minister of Transport and Communications of the State of Qatar, HE Jassim bin Saif Al Sulaiti, the first edition of the Silk Road Exhibition and Conference was launched in Doha, Qatar.
Information on transport and communication projects implemented upon the initiative and with the participation of Azerbaijan, as well as Azerbaijani companies working in the field of transport, logistics and shipping, in addition to tourism opportunities of Azerbaijan was presented at the stand of the Republic of Azerbaijan at the exhibition by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the State of Qatar. Brochures presented at the stand were met with great interest by the exhibitors.
The Silk Road, one of the oldest trade road networks, has contributed greatly to the exchange of political, economic and cultural experiences between China, Central Asia, West Asia, India and Europe.