Mətbuat şərhi 27 may 2019
Qətərdə 28 May -Respublika günü və Azərbaycan Respublikası diplomatik xidmət orqanlarının 100 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Səfirliyi tərəfindən rəsmi qəbul keçirilib
Qəbulda Qətərin rəsmi şəxsləri, o cümlədən Qətərin Təhsil və Ali Təhsil naziri Mohammed Abdul Vahed Al Hammadi, Bələdiyyə və Ekologiya naziri Abdulla bin Abdulaziz bin Turki Al Subaie  və Qətər Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi şəxsləri, həmçinin Qətərdə fəaliyyət göstərən diplomatik nümayəndəliklərin rəhbərləri və təmsilçiləri, Azərbaycan və Türk icmasının nümayəndələri, yerli KİV-lər və iş adamları iştirak edib.
Tədbirdə hər iki dövlətin himnlərinin canlı ifasından sonra səfir Rəşad İsmayılov açılış nitqi ilə çıxış edərək, qonaqlara Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması və əldə etdiyi nailiyyətlər haqqında ətraflı məlumat verib. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının Azərbaycan və dünya üçün əlamətdar hadisə olduğunu bildirən səfir AXC-nin müsəlman şərqində ilk demokratik respublika olduğunu xatırladıb.
Daha sonra səfir 1991-ci ildə Azərbaycanın yenidən müstəqilliyini qazanmasından sonra üzləşdiyi çətinliklər və ərazilərimizin işğalı haqqında danışmış və xalqın tələbi ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə gəlişi ilə ölkəmizin inkişaf və sabitlik mərhələsinə daxil olduğunu əlavə edib. Azərbaycanın bu gün Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında bütün sahələrdə böyük inkişafın şahidi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Bu il ölkəmizdə Azərbaycanın diplomatik xidmət orqanlarının yaranmasının 100 illiyinin qeyd olunduğunu bildirən səfir, ölkə başçısının uğurlu xarici siyasəti sayəsində Azərbaycanın beynəlxalq arenada etibarlı tərəfdaş kimi tanındığını, bir çox regional və beynəlxalq əhəmiyyətli layihələrin təşəbbüsçüsü olduğunu diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan-Qətər diplomatik münasibətlərinin qurulmasının 2019-cu ildə 25 illiyinin tamam olduğunu xatırladan səfir Azərbaycan və Qətər arasında mütəmadi olaraq həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlərin, xüsusilə Qətər Əmirinin 2016-cı ilin martında ölkəmizə, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin isə 2017-ci ilin fevralında Qətərə səfərlərinin  ikitərəfli əlaqələrin dərinliyinin təzahürü olduğunu və həmin səfərlərin qarşılıqlı əməkdaşlığın daha da inkişafında xüsusi rol oynadığını qeyd edib.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycanın turizm imkanlarını və tarixi abidələrini əks etdirən video-çarxlar göstərilib. Ölkəmizdən gəlmiş sənətçilərin ifasında milli musiqi parçaları səsləndirilib.
Tədbir ziyafətlə davam etdirilib və qonaqlara milli mətbəximizin nümunələri, həmçinin, ölkəmizlə bağlı xatirə-hədiyyələr təqdim olunub.

Press release 27 May 2019
The Embassy of the Republic of Azerbaijan in the State of Qatar arranged a reception on the occasion of May 28 - Republic Day and the 100th anniversary of diplomatic service in Azerbaijan
Officials from Qatar of which, Qatar's Minister of Education and Higher Education Dr. Mohammed Abdul Wahed Al Hammadi, Minister of Municipality and Environment Abdulla bin Abdulaziz bin Turki Al Subaie and director of Protocol of Qatari Foreign Ministry, as well as heads and representatives of diplomatic missions in Qatar, Azerbaijan and Turkish community representatives, local media and businessmen attended the event.
Ambassador Rashad Ismayilov delivered a keynote speech at the event after the live performance of the two countries' national anthems, and briefed the guests on the history and achievements of the Azerbaijan Democratic Republic adding that the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic was a remarkable event for Azerbaijan and the world, the ambassador reminded that the ADR was the first democratic republic in the Muslim East.
Later, the ambassador spoke about the difficulties faced by Azerbaijan after regaining independence in 1991 and the occupation of our territories and added that after return of the nationwide leader Heydar Aliyev to the governance azerbaijan re-entered into the phase of development and stability. Azerbaijan today witnesses great development in all areas under the leadership of President Ilham Aliyev.
Noting that this year Azerbaijan marks the 100th anniversary of the establishment of Azerbaijani diplomatic service in our country, the ambassador said that thanks to the successful foreign policy of the President, Azerbaijan is recognized as a reliable partner in the international arena and initiator of many regional and international projects.
The ambassador reminded that the 25th anniversary of the establishment of Azerbaijan-Qatar diplomatic relations will be marked in 2019, adding that mutual visits by the heads of Azerbaijan and Qatar in 2016 and in  2017 played a special role in the further development of bilateral cooperation.
Within the framework of the event there were shown the videos reflecting the tourism opportunities and historical monuments of Azerbaijan. National musical pieces were performed by artists from Azerbaijan.
The event continued with a banquet and guests were presented with examples of our national cuisine, as well as souvenirs on our country.