Mətbuat şərhi 28 fevral 2020
Azərbaycan Respublikasının Qətər Dövlətindəki Səfirliyi tərəfindən Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümü ilə əlaqədar anım mərasimi keçirilib. Tədbirdə Qətərdə yaşayan həmvətənlərimiz, ziyalılar və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbir zamanı ilk öncə Xocalı faciəsinin qurbanları və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Daha sonra səfir Rəşad İsmayılov  çıxış edərək, Xocalı faciəsi və Azərbaycan-Ermənistan münaqişəsi haqqında məlumat verib. Xocalı soyqırımının 20-ci əsrdə mülki və dinc əhaliyə qarşı törədilmiş ən qəddar beynəlxalq terror əməllərindən biri olduğunu qeyd edən səfir, törədilən vəhşiliklərin təkcə azərbaycanlılara qarşı deyil, bütün bəşəriyyətə qarşı yönəldiyini bildirib. Xocalı soyqırımı nəticəsində 63-ü uşaq, 106-sı qadın, 70-i qoca olmaqla, 613 dinc Xocalı sakininin vəhşiliklə qətlə yetirildiyini diqqətə çatdıran səfir Azərbaycan xalqına qarşı Xocalı soyqırımını törədənlərin indiyədək cəzasız qalmasının təəssüf doğurduğunu qeyd edib. Səfir Xocalı həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırılmasının zəruriliyini qeyd edərək, bu istiqamətdə son illər ərzində həyata keçirilən "Xocalıya ədalət kampaniyası" çərçivəsində böyük uğurların əldə edildiyini və artıq dünya dövlətlərinin Xocalı faciəsini soyqırım aktı kimi tanımağa başladığını diqqətə çatdırıb. Səfir Azərbaycanın ərazisinin işğalı ilə heç vaxt barışmayacağını və tezliklə erməni işğalına son qoyulacağını vurğulayıb.
Tədbirdə Xocalı hadisələrinin şahidi olmuş, Müharibə Veteranı Qadınlara Sosial Yardım İctimai Birliyinin sədri xanım Rada Abbas da çıxış edib. Qadın, qoca, uşaq ayırd etmədən əliyalın və müdafiəsiz Xocalı sakinlərinə qarşı törədilmiş vəhşiliyin nümunələrini öz gözləri ilə görmüş R.Abbas çıxışında mülki əhaliyə qarşı törədilmiş qəddarlıqlar, işgəncələr, meyitlərin təhqir olunması, əsir və girovlara, xüsusən qadınlara qarşı atılmış qeyri-insanı hərəkətlər barədə geniş danışıb.
O, ermənilərin Xocalıda törətdikləri vəhşilikləri utanmadan dilə gətirdiklərini deyərək, bu əməllərə soyqırımı aktı kimi beynəlxalq səviyyədə lazımi hüquqi qiymət verilməsinin vacibliyini vurğulayıb. R.Abbas erməni təcavüzkarlığı və işğalı nəticəsində dəymiş zərərdən söz açaraq, buna rəğmən baiskarların lazımi qınağı görmədiyini təəssüflə bildirib. Xocalı qırğınlarını şahidi olan şəxslərin bu gün də aramızda olduğunu qeyd edən müharibə veteranı, bu insanlardan istifadə edərək həqiqətlərinin geniş kütlərlə çatıdırlmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Çıxışlardan sonra Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə çəkilmiş “Xocalı soyqırımı” sənədli filmi nümayiş etdirilib.
Tədbirdə Qarabağ münaqişəsi, xüsusilə də Xocalı soyqırımını əks etdirən kitab və materiallar paylanılıb.

Memory of the Khojaly genocide victims commemorated at the Embassy of Azerbaijan in Qatar
The Embassy of the Republic of Azerbaijan to the State of Qatar held a commemoration ceremony on the 28th anniversary of the Khojaly genocide. The event was attended by the compatriots living in Qatar.
At the outset, the memory of the victims of the Khojaly massacre and our martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity of Azerbaijan was commemorated with a minute of silence.
Then, Ambassador Rashad Ismayilov spoke about the Khojaly genocide and the Nagorno Karabakh conflict. Noting that the Khojaly genocide was one of the most brutal international terrorist acts committed against civilians in the 20th century, the ambassador said that the atrocities perpetrated were not only against Azerbaijanis, but against all mankind. He mentioned that 633 children, 106 women and 70 elderly people, 613 civilians were brutally killed as a result of the Khojaly genocide and it was unfortunate that the perpetrators of the Khojaly genocide against the Azerbaijani people have so far gone unpunished. Noting the need to bring the realities of Khojaly to the attention of the world community, the ambassador said that great progress had been made in this direction in recent years as part of the "Justice for Khojaly Campaign" and the world had begun to recognize the Khojaly tragedy as an act of genocide. The ambassador stressed that Azerbaijan would never reconcile with the occupation of Azerbaijani territory and that the Armenian occupation would end soon.
Mrs. Rada Abbas, chairwoman of the Public Union for Social Assistance to War Veterans, the witness of the Khojaly events, also spoke at the event. Having witnessed the atrocities carried out against the civil and defenseless residents of Khojaly without distinguishing between women, the elderly, children, Mrs. R.Abbas spoke about the cruelties committed against the civilian population, as well as torture, desecration of corpses, inhumane treatment towards prisoners and hostages, especially women.
She said that the Armenians perpetrated all these brutalities in Khojaly without shame, emphasizing the importance of giving these acts a proper legal assessment at the international level as an act of genocide. She also spoke about the damage caused by the Armenian aggression and occupation. R.Abbas said that the people who witnessed the Khojaly massacre are still among us today. The war veteran underlined the importance of using these people to convey the truth to the masses.