Azərbaycan Respublikasının Qətər Dövlətindəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tofiq Abdullayev Türkiyədə hökumətə qarşı çevriliş cəhdi ilə bağlı Qətərin Əl-Raya qəzetinə müsahibə vermişdir
Qəzetin 17 iyul tarixli sayında dərc edilmiş müsahibədə səfir Türkiyədə legitimliyə və demokratiyaya qarşı olan çevriliş cəhdini pisləyərək, bunun qəbuledilmiz olduğunu bildirmiş və Türkiyə xalqı ilə qanuni hökumət arasındakı birliyi və həmrəyliyi yüksək qiymətləndirmişdir.
Səfir bu həmrəyliyin xalqın demokratik yolla seçdiyi hökumətə sədaqətini təcəssüm etdirdiyini qeyd edərək, hərbi çevrilişə cəhdin ordu daxilində yolunu azmış kiçik bir qrup tərəfindən həyata keçirildiyini əlavə etmişdir. Tofiq Abdullayev Türkiyə xalqının öz legitim rəhbərliyi ətrafında birləşməsinin istənilən yerdə qanuni hökumətin və demokratiyanın dəstəklənməsi baxımından uğurlu praktiki nümunə təşkil etdiyini də vurğulamışdır.

Press release 19 July 2016
Interview of the Ambassador of Azerbaijan Mr.Tofig Abdullayev to Al-Raya newspaper of Qatar related to the attempt of coup in Turkey
In his interview, Ambassador deplored the attempt of coup against democracy and legitimacy in Turkey and highly appreciated the solidarity and unity between the people of Turkey and the legitimate Government.
Ambassador noted that this unity demonstrated the faith of Turkish People to the country's democratically elected Government and he said that the attempt of coup committed by a small group in the army. Ambassador considered the solidarity of Turkish people with the Government a successful and practical sample to support legal governments and democracy.