Mətbuat şərhi 27 may 2019
Azərbaycan Respublikasının Qətər Dövlətindəki səfiri Rəşad İsmayılovun Qətərin “Əl-Şərq”, “Əl-Ərəb” və “Əl-Raya” qəzetlərində geniş müsahibələri nəşr olunub
28 May - Respublika Günü, Azərbaycan Respublikası diplomatik xidmət orqanlarının 100 illik yubileyi və Azərbaycan-Qətər diplomatik münasibətlərinin yaranmasının 25 illiyi münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Qətər Dövlətindəki səfiri Rəşad İsmayılovun Qətərin ““Əl-Şərq”, “Əl-Ərəb” və “Əl-Raya” qəzetlərində geniş müsahibələri dərc edilib.
Müsahibələrdə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması və Cümhuriyyət dövründə əldə olunmuş nailiyyətlər, Azərbaycanda diplomatik xidmət orqanlarının fəaliyyəti, Azərbaycan-Qətər münasibətləri, ikitərəfli əməkdaşlığın əsas prioritet məsələləri, Azərbaycandakı mövcud əlverişli investisiya mühiti və turizmin inkişafı, həmçinin ölkəmizdə qeyd olunan “İmadəddin Nəsimi ili” haqqında geniş məlumat verilib.
Səfir Azərbaycan-Qətər münasibətlərindən danışaraq, Dövlət başçıları tərəfindən həyata keçirilmiş qarşılıqlı səfərlərin əməkdaşlığın inkişafına böyük töhfə verdiyini bildirib. İki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığı nəzərdə tutan 30-dan artıq sənədin imzalandığını diqqətə çatdırın səfir, cari il ərzində həyata keçirilmiş səfərlər və tədbirlər barədə geniş məlumat verib.
Hökumətlərarası müştərək komissiyanın fəaliyyəti və fevral ayında Dohada keçirilmiş ikinci toplantısının nəticələrinə, həmçinin Azərbaycan tərəfindən aprel ayında Qətərə təşkil edilmiş ixrac missiyasının səfərinə toxunan səfir hazırda ikitərəfli münasibətlərdə iqtisadi əməkdaşlığın inkişafının əsas prioritet məsələ olduğunu diqqətə çatdırıb.
Müsahibədə, həmçinin Azərbaycanın turizm imkanlarından geniş söz açılıb. Böyük Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin həyat və yaradıcılığından bəhs olunub.

Press release 27 May 2019
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the State of Qatar Rashad Ismayilov has interviewed by Qatar's Al-Sharq, Al-Arab and Al-Raya newspapers
Broad interviews of the Ambassador were published in Al-Sharq, Al-Arab and Al-Raya newspapers on the occasion of May 28 - Republic Day of Azerbaijan, the 100th Anniversary of the Diplomatic Service establishment in Azerbaijan and the 25th Anniversary of the Azerbaijan-Qatar Diplomatic Relations.
In the interviews, detailed information was given about the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic and the achievements gained, activity of diplomatic service in Azerbaijan, Azerbaijan-Qatar relations, priority issues of bilateral cooperation, favorable investment climate and tourism in Azerbaijan, as well as about the "Imadeddin Nasimi Year" in Azerbaijan.
Informed that Azerbaijan Democratic Republic founded in 1918 and lasted for 23 months. although of the shortage of its existence the Republic üas a glory page in Azerbaijani history. It was underlined that President Ilham Aliyev successfully pursues the political course of nationwide leader Heydar Aliyev and the country observes development in all areas today.
Speaking about the Azerbaijani-Qatari relations, the ambassador said that mutual visits by the Heads of both States contributed to the development of cooperation. Noted that more than 30 documents have been signed between the two countries in various fields, and the ambassador briefed about the visits and activities carried out during the current year.
Touching upon the activities of the Intergovernmental Joint Commission and the results of its second meeting held in Doha in February, as well as the visit of the export mission to Qatar in April, the ambassador said the development of economic cooperation in bilateral relations is a priority.
The Ambassador informed about the favorable conditions for foreign investments in our country adding that necessary economic reforms were carried out to protect the rights of investors and the relevant legislation was improved.
The interview also featured the tourism opportunities of Azerbaijan. The life and creativity of the great Azerbaijani poet Imadeddin Nasimi has been mentioned.