Mətbuat şərhi 09 aprel 2018
Azərbaycan Respublikasının Qətər Dövlətindəki səfiri Rəşad İsmayılov Qətərin “Əl-Ərəb” qəzetinə müsahibə vermişdir.
8 aprel 2018-ci il tarixində səfir Rəşad İsmayılovun Qətərin ərəb dilli nüfuzlu “Əl-Ərəb” qəzetində geniş müsahibəsi dərc edilib. Müsahibədə Azərbaycan-Qətər münasibətləri, ikitərəfli əməkdaşlığın əsas prioritet məsələləri, Azərbaycandakı mövcud əlverişli investisiya mühiti, turizmin inkişafı və ermənilər tərəfindən xalqımıza qarşı törədilmiş soyqırım haqqında geniş məlumat verilib.
Səfir Azərbaycan-Qətər münasibətlərindən danışaraq, son iki il ərzində dövlət başçıları tərəfindən həyata keçirilmiş səfərlərin əməkdaşlığın inkişafına böyük töhfə verdiyini bildirib. Azərbaycan-Qətər siyasi əlaqələrinin yüksək səviyyədə olduğunu, lakin iqtisadi əlaqələrin arzu olunan səviyyəyə çatdmadığını bildirən səfir, hazırda ikitərəfli münasibətlərdə iqtisadi əməkdaşlığın inkişafının əsas prioritet olduğunu diqqətə çatdırıb.
Müsahibədə, həmçinin Azərbaycanın turizm imkanlarından geniş söz açılıb. Qətər Hava Yolları tərəfindən ölkəmizə həftədə 14 uçuşun həyata keçirilməsinin, viza rejiminin sadələşdirilməsinin və ölkəmizin turizm potensialının Qətərdən ölkəmizə gələn turistlərin sayının artmasında mühüm rol oynadığı qeyd edilib.q1
Səfir müsahibədə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunaraq, Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün bərpası ilə bağlı beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qərarların qəbuluna Qətərin verdiyi dəstəyin ölkəmiz tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırıb. Səfir bu il xalqımızın azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımının 100 illiyini qeyd etdiyinə diqqəti yönəldərək, ermənilər tərəfindən xalqımıza qarşı törədilmiş qırğınlara beynəlxalq müstəvidə hüquqi qiymətin verilməməsinin təəssüf doğurduğunu bildirib. Hələ də ərazilərimizin 20 faizinin işğal altında qaldığı və bir milyon vətəndaşımızın qaçqın vəziyyətində yaşadığı diqqətə çatdırılıb.

Press release 09 April 2018
Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the State of Qatar Rashad Ismayilov gave an interview to Qatar's Al-Arab newspaper.
On April 8, 2018, Ambassador Rashad Ismayilov's interview was published in Qatar's Al-Arab newspaper. The interview was briefed on Azerbaijan-Qatar relations, key priorities of bilateral cooperation, favorable investment climate and tourism development in Azerbaijan and genocide committed by Armenians against Azerbaijanis.
Speaking about the Azerbaijani-Qatari relations, Ambassador said that the visits made by the heads of the states during the last two years contributed to the development of cooperation. Noting that the Azerbaijani-Qatar political relations are at a high level, but the economic relations have not reached the desired level. Ambassador said that the development of economic cooperation is a top priority in the bilateral relations.
The interview also featured the tourism opportunities of Azerbaijan. It was noted that implementation of 14 flights by Qatar Airways per week, simplification of visa regime and tourism potential of our country play an important role in increasing the number of Qatari tourists visiting Azerbaijan.
Touching the Nagorno-Karabakh conflict, Ambassador pointed out that Qatar's support  to the restoration of the territorial integrity of Azerbaijan is highly appreciated by our country. Ambassador pointed out that this year Azerbaijan marks the 100th anniversary of the genocide committed against Azerbaijanis by Armenians. He noted that at the present  20% of our territories are under occupation and one million of our citizens are refugees.