Mətbuat şərhi 26 aprel 2016
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev aprelin 27-də Qətər Dövlətinin Baş nazirinin müavini Ahmed bin Abdullah Al Mahmudu qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı Qətər Dövlətinin Əmiri Şeyx Təmim bin Həməd Al Taninin ölkəmizə rəsmi səfərini, həmçinin bu yaxınlarda İstanbulda İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının XIII Sammiti çərçivəsində keçirdikləri görüşləri və aparılan müzakirələri məmnunluqla xatırladı. Paytaxtımızda keçirilən BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının VII Qlobal Forumuna Qətər Dövlətinin göstərdiyi diqqəti yüksək qiymətləndirən Prezident İlham Əliyev bunu ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərinin göstəricisi kimi dəyərləndirdi, Forumda iştirakına görə Ahmed bin Abdullah Al Mahmuda təşəkkürünü bildirdi.
Ahmed bin Abdullah Al Mahmud Qətər Dövlətinin Əmiri Şeyx Təmim bin Həməd Al Taninin salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı. Qətər Dövlətinin Baş nazirinin müavini Bakıda keçirilən BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının VII Qlobal Forumu zamanı göstərilən diqqətə və qonaqpərvərliyə görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını ifadə etdi. Ahmed bin Abdullah Al Mahmud ölkəmizin inkişafının, Bakının gözəlliyinin və paytaxtda planlı şəkildə həyata keçirilən abadlığın, eyni zamanda, insanların yüksək əhval-ruhiyyəsinin onda dərin təəssürat yaratdığını vurğuladı, bu münasibətlə dövlətimizin başçısına təbriklərini çatdırdı.
Prezident İlham Əliyev Qətər Dövlətinin Əmiri Şeyx Təmim bin Həməd Al Taninin salamlarına görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Qətər Dövlətinin Əmirinə çatdırmağı xahiş etdi.

Press release 26 April 2016
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received Deputy Prime Minister of the State of Qatar Ahmad bin Abdullah Al Mahmoud
The head of state recalled with pleasure the official visit of Emir of the State ofQatarSheikh Tamim Bin Hamad Al-Thani toAzerbaijan, and their recent meetings and discussions on the sidelines of the 13thSummitof the Organization of Islamic Cooperation inIstanbul. President Ilham Aliyev hailed Qatar`s attention to the 7th Global Forum of the United Nations Alliance of Civilizations, which is being held in Baku, describing this as a sign of friendly ties between the two countries. The head of state thanked Ahmad bin Abdullah Al Mahmoud for participating in the forum.
Ahmad bin Abdullah Al Mahmoud greeted the President of Azerbaijan on behalf of Emir of the State ofQatarSheikh Tamim Bin Hamad Al-Thani. The Qatari Deputy Prime Minister thanked President Ilham Aliyev for attention and hospitality shown during the 7th Global Forum of the United Nations Alliance of Civilizations.
Ahmad bin Abdullah Al Mahmoud said he was impressed by Azerbaijan`s development, beauty of Baku and well-planned landscaping in the capital, as well as by high spirits of the people, and congratulated the head of state on this occasion.