Mətbuat şərhi 30 avqust 2016
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Qaz İxrac edən Ölkələrin Forumunun baş katibini qəbul etmişdir
Prezident İlham Əliyev mənzil-qərargahı Qətərdə yerləşən Qaz İxrac edən Ölkələrin Forumunun baş katibi Seyid Məhəmməd Hüseyn Adelini qəbul edib.
Seyid Məhəmməd Hüseyn Adeli bundan əvvəl Prezident İlham Əliyev ilə keçirdiyi görüşü xatırlayaraq Azərbaycanın Qaz İxrac edən Ölkələrin Forumunda müşahidəçi üzv olmasını məmnunluqla qeyd etdi. Qonaq məlumat verdi ki, gələn il Boliviyada Qaz İxrac edən Ölkələrin Forumunun sammiti keçiriləcək və Azərbaycan bu tədbirə dəvətlidir.
Dövlətimizin başçısı son illərdə Azərbaycanın energetika sahəsində, o cümlədən qaz yataqlarının işlənilməsində önəmli hadisələrin baş verdiyini vurğuladı. Bildirildi ki, “Şahdəniz-2” layihəsində işlər uğurla gedir və qarşıdakı illərdə Azərbaycanda qaz hasilatının əhəmiyyətli dərəcədə artacağı gözlənilir. Prezident İlham Əliyev qeyd etdi ki, yaxın gələcəkdə “Abşeron” layihəsi üzrə qaz istehsalının başlanması gözlənilir. Beləliklə, Azərbaycan gələcəkdə qaz ixracı imkanlarını əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirəcək.
Söhbət zamanı qaz və energetika bazarlarındakı tendensiyalar, Azərbaycanın Qaz İxrac edən Ölkələrin Forumu ilə əməkdaşlığı və bu imkanlardan istifadə etməklə qaz ixracının səmərəliliyinin artırılması ilə bağlı məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received Secretary General of Gas Exporting Countries Forum
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received Secretary General of Qatar-based Gas Exporting Countries Forum Seyed Mohammad Hossein Adeli.
Seyed Mohammad Hossein Adeli recalled his previous meeting with the Azerbaijani President. He highlighted Azerbaijan`s gaining an observer status with the Gas Exporting Countries Forum. Seyed Mohammad Hossein Adeli said Bolivia would host a summit of the Gas Exporting Countries Forum next year, and invited Azerbaijan to this event.
President Ilham Aliyev said recent years marked important events in Azerbaijan`s energy sector, including in exploitation of oil fields. The head of state said work was developing successfully under Shahdeniz-2 project, adding that it was expected that Azerbaijan`s gas production would considerably grow the coming years. President Ilham Aliyev said it was expected that gas production within Absheron project would start in the near future, noting that this would allow Azerbaijan to considerably increase its gas export opportunities.
They discussed gas and energy market tendencies, Azerbaijan`s cooperation with the Gas Exporting Countries Forum, and ways of increasing efficiency of gas exports.