Mətbuat şərhi 27 yanvar 2023
Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyinə qarşı terror hücumu barədə bəyanat
No:034/23, Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyinə qarşı terror hücumu barədə bəyanat
Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyinə qarşı həyata keçirilmiş xain terror hücumunu şiddətlə qınayırıq.
Səfirliyin yerləşdiyi ölkə olaraq İran tərəfi Diplomatik Əlaqələr haqqında Vyana Konvensiyasından irəli gələn səfirliyin mühafizəsinin və onun əməkdaşlarının təhlükəsizliyinin təmin edilməsi ilə bağlı müvafiq öhdəliyini yerinə yetirməli idi.
İrandakı diplomatik missiyamıza qarşı əvvəllər də təhdid cəhdləri olub, bu kimi halların qarşısının alınması, diplomatik missiyalarımızın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün tədbirlər görülməsi İran qarşısında davamlı qaldırılıb. Təəssüf ki, son qanlı terror hücumu bu istiqamətdə təkidli müraciətlərimizə lazımi həssaslıq göstərilməməsinin ağır fəsadlarını nümayiş etdirir.
Son zamanlar İranda ölkəmiz əleyhinə anti-Azərbaycan kampaniyasının aparılmasının diplomatik missiyamıza qarşı bu kimi hücumlara rəvac verdiyi qənaətindəyik.
İran tərəfindən sözügedən terror hücumunu törədənlərin, habelə bu qanlı əməlin sifarişçilərinin ən qısa müddətdə müəyyən edilərək ən sərt şəkildə cəzalandırılmasını qətiyyətlə tələb edirik.
Azərbaycan tərəfi günahkarların müəyyən edilərək layiqli cəza almasını təmin etmək üçün müvafiq beynəlxalq mexanizmlərin verdiyi bütün imkanlardan istifadə edəcəkdir.
Baş vermiş terror hücumu nəticəsində yaranmış vəziyyətdə səfirliyin əməkdaşlarının və ailə üzvlərinin təxliyyəsi istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Press release 27 January 2023
Statement On the Terror Attack Against the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Islamic Republic of Iran
We strongly condemn the treacherous Terror Attack against the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Islamic Republic of Iran.
As the country where the embassy is located, the Iranian side had to fulfill its obligations under the Vienna Convention on Diplomatic Relations to ensure the security of the embassy and safety of its employees.
Previously, there have been attempts to threaten our diplomatic mission in Iran, and it was constantly raised before Iran to take measures to prevent such cases, and to ensure the safety of our diplomatic missions. Unfortunately, the last bloody terror attack demonstrates the serious consequences of not showing proper sensitivity to our urgent appeals in this direction.
We are of the opinion that the recent anti-Azerbaijani campaign against our country in Iran led to such attack against our diplomatic mission.
We strongly demand Iran to identify and punish the perpetrators of the mentioned terrorist attack, as well as the instigators of this bloody act as soon as possible in the most severe manner.
The Azerbaijani side will use all the opportunities given by the relevant international mechanisms in order to identify the perpetrators and ensure a corresponding punishment.
It is planned to take appropriate measures to evacuate the employees of the Embassy, and their family members, in current situation resulted from the terrorist attack.