Mətbuat şərhi 08 mart 2016
Martın 8-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Qətər Dövlətinin Əmiri Şeyx Təmim bin Həməd Al Taninin iştirakı ilə Azərbaycan-Qətər sənədlərinin imzalanması mərasimi olub.
“Azərbaycan Respublikasının Dövlət Gömrük Komitəsi ilə Qətər Dövlətinin Baş Gömrük İdarəsi arasında kadrların peşəkar hazırlığı və ixtisasının artırılması sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycan Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Aydın Əliyev və Qətərin nəqliyyat və rabitə naziri Cassem bin Saif Al Sulaiti imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat Nazirliyi ilə Qətər Dövlətinin Nəqliyyat və Rabitə Nazirliyi arasında nəqliyyat sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycanın nəqliyyat naziri Ziya Məmmədov və Qətərin nəqliyyat və rabitə naziri Cassem bin Saif Al Sulaiti imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi ilə Qətər Dövlətinin Maliyyə Nazirliyi arasında büdcə və maliyyə məsələləri sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycanın maliyyə naziri Samir Şərifov və Qətərin maliyyə naziri Əli Şərif Al Emadi imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Qətər Dövləti Hökuməti arasında kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri Heydər Əsədov və Qətərin maliyyə naziri Əli Şərif Al Emadi imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Qətər Dövləti Hökuməti arasında təhsil, ali təhsil və elmi tədqiqat sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycanın təhsil naziri Mikayıl Cabbarov və Qətərin mədəniyyət və idman naziri Salah bin Qanem Al Əli imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi ilə Qətər Dövlətinin Ədliyyə Nazirliyi arasında hüquq sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş”i Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Qətərin xarici işlər naziri Şeyx Məhəmməd bin Əbdülrəhman Al Tani imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Qətər Dövləti Hökuməti arasında diplomatik və xüsusi pasportlara malik müvafiq vətəndaşlar üçün viza tələblərinin ləğv edilməsi haqqında Sazişə dəyişikliklər edilməsi barədə Protokol”u Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Qətərin xarici işlər naziri Şeyx Məhəmməd bin Əbdülrəhman Al Tani imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Qətər Dövləti Hökuməti arasında Birgə İqtisadi, Ticarət və Texniki Komissiyanın yaradılması haqqında Saziş”i Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Qətərin xarici işlər naziri Şeyx Məhəmməd bin Əbdülrəhman Al Tani imzaladılar.

Azerbaijan, Qatar signed documents
A ceremony of signing documents between Azerbaijan and Qatar has been held with participation of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Emir of the State of Qatar Sheikh Tamim Bin Hamad Al-Thani.
Chairman of Azerbaijan State Customs Committee Aydin Aliyev and Qatar`s Minister of Transport Jassim Saif Ahmed Al Sulaiti signed “Memorandum of Understanding between the State Customs Committee of the Republic of Azerbaijan and the General Authority of Customs of the State of Qatar on cooperation in the field of professional retraining and improvement of professional skills”.
Azerbaijani Transport Minister Ziya Mammadov and Qatar`s Minister of Transport Jassim Saif Ahmed Al Sulaiti signed “Memorandum of Understanding on cooperation in the field of transport between the Ministry of Transport of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Transport and Communications of the State of Qatar”.
Azerbaijani Finance Minister Samir Sharifov and Qatari Finance Minister Ali Shareef Al Emadi signed “Memorandum of Understanding on cooperation in the area of budget and fiscal matters between the Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Finance of the State of Qatar”.
Azerbaijani Minister of Agriculture Heydar Asadov and Qatari Finance Minister Ali Shareef Al Emadi signed “Memorandum of Understanding for cooperation in the field of agriculture between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the State of Qatar”.
Azerbaijani Minister of Education Mikayil Jabbarov and Qatar`s Minister of Culture and Sports Salah bin Ghanem Al Ali “Memorandum of Understanding for cooperation in the field of education, higher education and scientific research between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the State of Qatar”.
Azerbaijani Foreign Affairs Minister Elmar Mammadyarov and Qatar`s Foreign Affairs Minister Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani signed “Agreement for cooperation in the legal field between the Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Justice of the State of Qatar”.
Azerbaijani Foreign Affairs Minister Elmar Mammadyarov and Qatar`s Foreign Affairs Minister Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani signed “Protocol on amendments to the Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the State of Qatar on the abolition of visa requirements for their respective nationals who hold diplomatic and special passports”.
Azerbaijani Foreign Affairs Minister Elmar Mammadyarov and Qatar`s Foreign Affairs Minister Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani signed “Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the State of Qatar on establishment of Joint Economic, Trade and Technical Commission”.