Mətbuat şərhi 12 fevral 2020
Qətər Dövlətində səfərdə olan Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov 10 fevral 2020-ci il tarixində Qətərdə yaşayan Azərbaycan diasporunun nümayəndələri ilə görüş keçirib.
Görüşdən əvvəl nümayəndə heyəti ölkəmizin Qətərdəki səfirliyində ümummilli lider Heydər Əliyevin büstünü ziyarət edib, qarşısına gül dəstələri düzüblər.
Dövlət Himnimizin səsləndirilməsilə başlayan görüşü giriş sözü ilə açan ölkəmizin Qətər Dövlətindəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəşad İsmayılov Dövlət Komitəsinin nümayəndə heyətinin bu ölkəyə səfərini yüksək qiymətləndirib. O, 2018-ci ilin dekabr ayında Qətərdə yaşayan həmvətənlərimizlə birgə qəbul olunmuş qərar əsasında bu ölkədə Azərbaycan diaspor təşkilatı təsis edildiyini, təşkilata aidiyyəti üzrə razılaşdırmaqla rəhbər şəxs seçildiyini bildirib. Səfirlik tərəfindən Qətərdə yaşayan azərbaycanlıların təşkilatlanması istiqamətində mütəmadi tədbirlərin görüldüyünü bildirən səfir, 2019-cu ildə Azərbaycan dilinin və tarixinin xaricdə yaşayan soydaşlarımıza tədris edilməsi məqsədilə Səfirliyin inzibati binasında açılmış “Bazar günü məktəbi” barədə məlumat verib. Səfir gələcəkdə də bu cür görüşlərin keçiriləcəyinə ümidvar olduğunu bildirərək, hər kəsi diasporun işinə töhfə verməyə və bu işdə fəal iştirak etməyə çağırıb.
Daha sonra Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov “Strateji Yol Xəritəsi”nə uyğun olaraq rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti, həyata keçirilən layihələr, dünyanın müxtəlif ölkələrində Koordinasiya Şuralarının yaradılması, xaricdə Azərbaycan evlərinin açılması, Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələri, həftəsonu Qarabağ məktəblərinin yaradılması, xaricdə yaşayan soydaşlarımızla keçirilən görüşlər,  eləcə də digər mühüm layihələr haqqında tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. O, Diaspor TV, Diaspor FM, ümumilikdə Dövlət Komitəsinin media fəaliyyəti barədə danışaraq, həmvətənlərimizi sosial şəbəkələrdə fəal olmağa, böyük diaspor ailəsinə qoşulmağa dəvət edib. O, diasporların fəaliyyətinin uğurlu olmasının soydaşlarımızın bu işdə nə dərəcədə aktiv təmsil olunmalarından asılı olduğunu vurğulayaraq, Dövlət Komitəsi tərəfindən Azərbaycan diaspor təşkilatlarına hər zaman lazımı dəstəyin göstəriləcəyini qeyd edib.
Komitə sədri Qətərdəki Azərbaycan diasporunun fəaliyyəti ilə bağlı tədbir iştirakçıları ilə fikir mübadiləsi apararaq, rəy və təklifləri dinləyib, məsləhətlərini verib. Qətərdə yaşayan azərbaycanlılar Komitə sədrinin səfərini yüksək qiymətləndirərək, səfərin təşkilinə görə dərin təşəkkürlərini ifadə ediblər. Tədbirdə, həmçinin “Bazar günü məktəbi” çərçivəsində dərslərin təşkilində göstərdiyi fəaliyyətə və mədəni irsimizin təbliği sahəsində aktiv fəaliyyətinə görə Qətərdə yaşayan həmvətənimiz Mehdiyeva Nazənin Adıbala qızına Dövlət Komitəsi adından təşəkkür plaketi təqdim edilib.

Press release 12 February 2020
Chairman of the State Committee for Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan Fuad Muradov met with representatives of the Azerbaijani community living in Qatar on February 10, 2020.
The meeting began with our national anthem, then a video clip on the activities of the State Committee on Work with Diaspora was demonstrated. Delivering an opening speech, Mr. Rashad Ismailov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Azerbaijan to the State of Qatar highly appreciated the visit of the State Committee delegation. He said the Azerbaijani community was established in Qatar in December 2018. The Ambassador informed about the "Sunday School" opened in 2019 in the Embassy building to teach Azerbaijani language and history to our compatriots living Qatar. The Ambassador expressed his hope for such meetings to be held in the future and urged everyone to contribute to the work of the Diaspora and to take an active part in this.
Speaking at the event, Chairman of the State Committee Mr. Fuad Muradov gave detailed information about the activities of the organization, projects implemented, establishment of Coordination Councils in 29 countries, creation of Azerbaijani houses in 11 countries and applying to the Azerbaijani Diaspora Support Fund for projects.
Noting that the Azerbaijani community in Qatar has been established for a year, our compatriots have asked the chairman of the State Committee numerous questions about the achieving organized and systematic functioning of the diaspora organization. Azerbaijanis living in Qatar highly appreciated the visit of the Chairman of the Committee and expressed their deep gratitude for the organization of the visit.
At the meeting behalf of the State Committee Mehdiyeva Nazanin was presented a plaque of gratitude for the active work in the field of preserving the national identity of our compatriots and promotion of our cultural heritage.