Mətbuat şərhi 16 iyul 2020
16 iyul 2020-ci il tarixində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan-Ermənistan sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində yenidən mövqelərimizə hücum cəhdi olub, Tovuz rayonunun Ağdam, Dondar Quşçu və Vahidli kəndlərində mülki yaşayış infrastrukturları iriçaplı silahlar və artilleriya qurğularından istifadə etməklə atəşə tutulub. Davam edən döyüşlər zamanı Azərbaycan Ordusunun bir hərbi qulluqçusu həlak olub.
Qanlı təxribatçı fəaliyyətini davam etdirən Ermənistan beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüququ kobud şəkildə pozaraq, təcavüzkar siyasətinin nəticələrini möhkəmləndirmək və gücdən istifadə etməklə yeni təcavüz aktları həyata keçirmək niyyətini açıq şəkildə nümayiş etdirir.
Bir daha bəyan edirik ki, bölgədəki gərginliyin yeganə səbəbkarı Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və ətraf 7 rayonunu hərbi işğal altında saxlayan, yüz minlərlə azərbaycanlının fundamental hüquq və azadlıqlarını pozan, münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllinə birbaşa əngəl törədən Ermənistandır.
Öz iflasa uğrayan daxili siyasətini ört-basdır etmək üçün, təcavüzkar xarici siyasəti möhkəmləndirmək və Azərbaycan ərazilərinin işğalına görə daşıdığı məsuliyyətdən beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini yayındırmaq cəhdi edən Ermənistan rəhbərliyi dərk etməlidir ki, Azərbaycan beynəlxalq tanınmış ərazilərinin işğalı faktı ilə heç zaman barışmayacaq və torpaqlarımızın bir santimetri belə düşmən işğalı altında qalmayacaq.
Azərbaycan münaqişənin siyasi yolla həllinin tərəfdarı olduğunu hər zaman bəyan edib, lakin bu danışıqların sonsuz olaraq davam etməsi anlamına gəlməməlidir. Azərbaycan nəticəyə yönəlik danışıqları dəstəkləyir və ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərindən də məhz bu istiqamətdə vasitəçilik səylərini gözləyir.
Cəbhədə yaranmış gərginlik və onun doğura biləcəyi bütün nəticələrin məsuliyyəti tam olaraq Ermənistan rəhbərliyinin üzərindədir.

Press release 16 July 2020
On July 16, 2020, the Armenian armed forces attempted to attack our positions again in the direction of the Tovuz region along the Azerbaijan-Armenia border and civilian residential infrastructure in Aghdam, Dondar Gushchu and Vahidli villages of Tovuz region was shelled by large-caliber weapons and artillery. During continuing combats one serviceman of the Azerbaijany Army was killed.
Continuing its bloody provocative actions, Armenia openly demonstrates its intention to strengthen the consequences of its aggressive policy by grossly violating the norms and principles of international law, including international humanitarian law, and to carry out new acts of aggression by use force.
We reiterate that the only cause of tension in the region is Armenia, which holds Nagorno-Karabakh and 7 surrounding regions of Azerbaijan under military occupation, violates the fundamental rights and freedoms of hundreds of thousands of Azerbaijanis and directly impedes the settlement of the conflict through negotiations.
The Armenian leadership, which tries to cover up its failed domestic policy,  attempts to strengthen its aggressive foreign policy and divert the attention of the international community from the responsibility for the occupation of Azerbaijani territories, must realize that Azerbaijan will never reconcile with the fact of the occupation of its internationally recognized territories and not an inch of our land will be left under occupation.
Azerbaijan has always stated its support for a political solution to the conflict, but it must not be understood as endless continuation of negotiations. Azerbaijan supports the result-oriented talks and expects the mediation efforts of OSCE Minsk Group co-chairs in this direction.
The Armenian leadership is fully responsible for the tension on the front and all the consequences it may cause