Mətbuat şərhi 10 noyabr 2021
Qətərin çoxsaylı oxucu kütləsinə malik nüfuzlu “The Peninsula” qəzetində Azərbaycanın Qətərdəki səfiri Rəşad İsmayılovun müəllif yazısı dərc olunub.
Səfir yazıda Azərbaycan xalqının tarixi Qələbəsindən bəhs edib. O bildirib ki, qəhrəman Azərbaycan xalqı dövlət müstəqilliyinin bərpasının ilk illərində torpaqlarının işğalı ilə üzləşsə də, bu ədalətsizliklə heç vaxt barışmayıb və tarixi ədaləti bərpa edib.
Azərbaycana gəldikdə ərazi bütövlüyü, suverenlik və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərin toxunulmazlığı kimi beynəlxalq hüququn əsas norma və prinsiplərinin lazımi dəstək almadığını təəssüflə qeyd edən səfir, 2020-ci il sentyabrın 27-də başlayan və 44 gün davam edən Vətən müharibəsində işğala son qoyulduğunu ifadə edib.
“Azərbaycan xalqı öz liderinin ətrafında sıx birləşərək qüdrətini, mətanətini və mübarizliyini bütün dünyaya nümayiş etdirdi”, - deyə qeyd edən səfir bildirib ki, 2020-ci il noyabrın 8-i 30 illik işğala son qoyan Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin və şanlı Azərbaycan əsgərinin qələmə aldığı tarixi bir gündür.
Səfir R.İsmayılov, həmin çətin və şərəfli günlərdə siyasi dəstək göstərmiş dövlətlərə və onların xalqlarına minnətdarlığını ifadə edib.
Daha sonra o, Ermənistanın işğalı dövründə ərazilərimizdə törədilmiş vandallıq aktları və dağıntılara toxunub, hazırda işğalın acı nəticələrinin aradan qaldırılması istiqamətində görülməkdə olan yenidənqurma və bərpa işlərindən danışıb. Füzuli Beynəlxalq Hava Limanının açılışının baş tutduğunu, Laçın və Zəngilan hava limanlarının təməlinin atıldığını, yeni magistral və dəmiryolların çəkildiyini, eləcə də “ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd” konsepsiyalarının tətbiqi ilə yeni yaşayış məntəqələrinin salındığını vurğulayıb. “Biz Azərbaycanın bu bölgəsinə həyatı qaytaracağıq; yaşadığımız bütün bölgəyə sülh və inkişaf gətirəcəyik”, - deyə səfir yazısının sonunda bildirib.

An opinion article by the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the State of Qatar, H.E. Mr. Rashad Ismayilov, was published in "The Peninsula" newspaper
In his article, the Ambassador said that on November 8, the Azerbaijani people celebrate their historic victory. He noted that the country, which regained its independence in 1991, for 30 years had to celebrate its independence with Karabakh bleeding pain as its territories were occupied in early years of independence. However, all of us Azerbaijanis believed that this heroic nation would never tolerate this injustice and will restore historical justice.
The ambassador stressed that The Patriotic War, which began on September 27, lasted 44 days and resulted in the liberation of our occupied territories, has become the brightest page in our history, a source of pride for the Azerbaijani people. The people of Azerbaijan unified closely around their leader and demonstrated their power, tenacity and bellicosity to the whole world. 'November 8, 2020 is a victorious historical day written by the Supreme Commander and the glorious Azerbaijani soldier that ended 30-year-long occupation', - the Ambassador added.
Ambassador Ismailov also expressed his heartfelt gratitude to the states and their peoples for their political support in those difficult and glorious days.
He also said that during almost 30-year-long occupation cities and villages have been destroyed, all cultural and religious sites of Azerbaijan have been looted and plundered. Nine Azerbaijani cities and hundreds of villages have been wiped out. Today Azerbaijan is initiating practical steps aimed at eliminating consequences of the occupation accompanied by massive destruction. During the past year, massive infrastructure work has been implemented and the foundations of the huge projects have been laid. Apart from the Fuzuli International Airport, Azerbaijan has already laid the foundation for two other such airports in the Zangilan and Lachin districts. Highways and railroads in and towards the liberated territories as well as new cities and towns from the scratch are being built by applying the modern urban planning and utilising the concepts of “smart city” and “smart village”. We will bring life back to this part of Azerbaijan; we will bring peace and development to the whole region where we live - the ambassador added at the conclusion of his article.