Azərbaycan Respublikasının Qətər Dövlətindəki səfiri Rəşad İsmayılov Qətərin bələdiyyə və ətraf mühit naziri Mohammad bin Abdullah Əl-Rumeyhi ilə görüşüb
28 sentyabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Qətər Dövlətindəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəşad İsmayılov ilə Qətər Dövlətinin bələdiyyə və ətraf mühit naziri Mohammad bin Abdullah Əl-Rumeyhi arasında görüş keçirilib.
Görüş zamanı Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun, xüsusilə kənd təsərrüfatının inkişafı sahəsində görülmüş işlər və bu sahədə olan mövcud potensialdan bəhs edilib. Səfir Azərbaycan və Qətər dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin və həmin səfərlər zamanı həm ekologiya, həm də kənd təsərrüfatı sahələrində müvafiq əməkdaşlıq sazişlərinin imzalanmasının əhəmiyyətini qeyd edərək, sözügedən sahələr üzrə geniş əməkdaşlıq perspektivlərinin mövcud olduğunu bildirib.
Səfir həmçinin, son illər ərzində Azərbaycan Respublikasının yerləşdiyi strateji mövqe, ölkədə mövcud siyasi və iqtisadi sabitlik, xarici investisiya haqqında qanunvericililik, kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçılarına müddətli vergi güzəştləri eləcə də, zəngin təbii resurslar, iqlim şəriəti və digər bu kimi amillərin ölkəmizin kənd təsərrüfatı sahəsinə investisiya qoyuluşu üçün cəlbedici imkan yaratdığını qeyd edib.
Nazir Mohammad bin Abdullah Əl-Rumeyhi Qətər tərəfinin ekologiya və kənd təsərrüfatı sahəsində Azərbaycan ilə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu qeyd edərək, bu sahədə əlaqələrin genişlənməsinə lazımi dəstək verməyə hazır olduqlarını bildirib

Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the State of Qatar Rashad Ismayilov met with the Minister of Municipality and Environment of Qatar Mohammed bin Abdullah Al Rumaihi
On September 28, 2018, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the State of Qatar Rashad Ismayilov held a meeting with the Minister of Municipality and Environment of Qatar Mohammed bin Abdullah Al Rumaihi.
The meeting focused on the work carried out in Azerbaijan in the non-oil sector, in particular, in the field of agriculture and the existing potential in this area. The ambassador noted the importance of signing the relevant cooperation agreements in the field of ecology and agriculture during the mutual visits of the State Heads of Azerbaijan and Qatar, adding that there are broad prospects for cooperation in these spheres.
The ambassador also pointed out that the strategic position of the Republic of Azerbaijan, the current political and economic stability in the country, the legislation on foreign investment, tax discounts for agricultural producers, as well as the rich natural resources, climatic conditions and other factors makes investment in the country's agricultural sector more attractive.
Minister Mohammed bin Abdullah Al Rumaihi noted that Qatar is interested in developing cooperation with Azerbaijan in the field of ecology and agriculture and expressed readiness to support the expansion of relations in this field.