Mətbuat şərhi 05 sentyabr 2018
Azərbaycan Respublikasının Qətər Dövlətindəki səfiri Rəşad İsmayılov Qətər Sərmayə Qurumunda görüş keçirib
05 sentyabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Qətər Dövlətindəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəşad İsmayılov Qətər Dövlətinin suveren fondu olan Qətər Sərmayə Qurumunun (QİA) biznesin inkişafı idarəsinin rəisi Şeyx Abdulaziz bin Ali Al-Tani ilə görüş keçirib.
Görüşdən məqsəd ölkəmizlə Qətər Dövləti arasında iqtisadi əlaqələrin əsaslarından birini təşkil edən sərmayə sahəsində əməkdaşlığın təşviq edilməsi və Qətər sərmayəsinin ölkəmizə cəlb edilməsi üçün fikir mübadiləsi aparmaq idi.
Səfir Rəşad İsmayılov Azərbaycanın sərmayə mühiti, iki ölkə arasında mövcud olan “ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması” və “sərmayələrin təşviqi və qarşılıqlı qorunması” kimi Sazişlərin mövcudluğunu, sərmayələrin qorunması ilə bağlı ölkə daxili qanunvericiliyin zənginliyi ilə bağlı qarşı tərəfə məlumat vermiş və qeyd edilən amillərin, eləcə də mövcud olan yüksək səviyyəli siyasi əlaqələrin xarici sərmayə üçün etibarlı əsas yaratdığını vurğulayıb.
Şeyx Abdulaziz ölkəmizə dəfələrlə səfər etdiyini, bir sıra dövlət və özəl qurumlarda görüşlər keçirdiyini və bu fövqdə Qətər Dövlətinin xarici sərmayə siyasətində Azərbaycanın da yer aldığını qeyd edib. O, hazırda Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu ilə əməkdaşlıq etdiklərini və ölkəmizdə həyata keçirilən sərmayə layihələrinin QİA tərəfindən öyrənilməsinə maraq göstərdiklərini bildirib.
Məlumat üçün bildiririk ki, QİA aktivlərinə görə dünyanın ən iri suveren fondlarından biridir və aktivləri 400 milyard ABŞ dolları həcmində qiymətləndirilir. Hazırda bir çox Avropa ölkələrində, o cümlədən Böyük Britaniyada (təqribən 40 milyard ABŞ dolları), Almaniya və Fransada (hər birində təqribən 10 milyard ABŞ dolları) və digər ölkələrdə qurumun sərmayələri mövcuddur. “Volkswagen Group”, “Porsche”, “Hochtieft” (17%-lik səhm), “Lagardère” (12%) “Total” (4%), “EADS” (6%), “Technip”, “Air Liquide”, “Vinci SA” (5%),  “GDF”, “Suez”, “Veolia” (5%), “VivendiRoyal”, “Monceau”, “France Telecom” və s. kimi şirkətlərdə qurumun səhmləri mövcuddur. Şirkət portfel sərmayələrlə yanaşı, birbaşa sərmayələrə də maraq göstərir.

Press release 05 September 2018
Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the State of Qatar Mr. Rashad Ismayilov held a meeting in Qatar Investment Authority
On September 5, 2018 Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the State of Qatar Mr. Rashad Ismayilov met with Sheikh Abdulaziz bin Ali Al-Thani, Chief of Business Development Department of the Qatari Investment Authority (QİA), the sovereign fund of Qatar.
The purpose of the meeting was to promote investment cooperation, one of the foundations of economic relations between the two countries, and exchange views to attract Qatari investment to Azerbaijan.
Ambassador Rashad Ismayilov spoke about Azerbaijan's investment climate and the documents signed between the two countries on the elimination of double taxation and the promotion and mutual protection of investments existing between the two countries, the wealth of domestic legislation regarding the protection of investments  in Azerbaijan. Ambassador noted that the existing high-level political relations have created a reliable basis for foreign investments.
Sheikh Abdulaziz noted that he visited Azerbaijan several times, held meetings in several state and private organizations and noted that Azerbaijan was included in the Qatar's foreign investment policy. He said QIA is currently cooperating with the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan and is interested in studying investment projects implemented in our country.
For the information, QIA is one of the largest sovereign wealth funds in the world, and its assets are estimated at $ 400 billion. At the present, the organization has investments in many European countries, including the UK (about $ 40 billion), Germany and France (about $ 10 billion each) and other countries. QIA has shares in Volkswagen Group, Porsche, Hochtieft (17% share), Lagardère (12%) Total (4%), EADS (6%), Technip, Air Liquide , Vinci SA (5%), GDF, Suez, Veolia (5%), VivendiRoyal, Monceau, France Telecom and others. The company is interested in direct investments as well as portfolio investments.