Azərbaycan Respublikasının Qətər Dövlətindəki səfiri Rəşad İsmayılov Qaz İxrac edən Ölkələr Forumunun (GECF) baş katibi Yuri Sentyurin arasında görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Qətər Dövlətindəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəşad İsmayılov ilə Qaz İxrac edən Ölkələr Forumunun (GECF) baş katibi Yuri Sentyurin arasında görüş keçirilib.
Görüşü zamanı GECF-nin fəaliyyəti və Azərbaycanla sözügedən təşkilat arasında əməkdaşlıq məsələlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Xəzərin ölkəmizə aid sektorundakı zəngin karbohidrogen ehtiyatları və həmin resursların dünya bazarlarına çıxarılması məqsədilə ölkəmizin təşəbbüskarı olduğu transmilli və qlobal əhəmiyyətli enerji layihələrindən danışan səfir Avropanın enerji təhlükəsizliyinə, verdiyi töhfə barədə müqabil tərəfə məlumat verib.
Baş katib Y. Sentyurin 29 may -1 iyun 2018-ci il tarixlərində Bakı şəhərində keçiriləcək Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi və Konferansında iştirak üçün Azərbaycana səfər edəcəyini qeyd edib.

Press release 09 April 2018
Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the State of Qatar met with Secretary General of the Gas Exporting Countries Forum (GECF).
Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the State of Qatar Rashad Ismayilov met with Secretary General of the Gas Exporting Countries Forum (GECF) Yury Sentyurin.
During the meeting, the sides exchanged views on the activities of GECF and cooperation issues between Azerbaijan and the Forum.
Ambassador informed about the rich oil and gas resources in the Caspian Sea sector of Azerbaijan and the transnational and global energy projects initiated by our country aiming at exporting these resources to the world market.  Ambassador highlighted the role of our country in the energy security of Europe.
The Secretary General also noted that he would visit Azerbaijan to participate in the International Caspian Oil and Gas Exhibition and Conference to be held in Baku on 29 May - 1 June 2018.