Mətbuat şərhi 22 may 2018
Doha şəhərində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 100-cü ildönümü və 28 May - Respublika günü münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Qətər Dövlətindəki Səfirliyi tərəfindən rəsmi qəbul  -  ziyafət təşkil edilib.
Qəbulda Qətərin rəsmi şəxsləri, o cümlədən Qətərin inzibati inkişaf, əmək və sosial məsələlər naziri Issa bin Saad Al-Juffali Al-Nuaimi və Qətər XİN Protokol idarəsinin rəisi İbrahim Faxru, həmçinin Qətərdə fəaliyyət göstərən diplomatik nümayəndəliklərin rəhbərləri və təmsilçiləri, Azərbaycan və Türk icmasının nümayəndələri, yerli KİV-lər və iş adamları iştirak edib.
Tədbirdə hər iki dövlətin himnlərinin səsləndirilməsindən sonra səfir Rəşad İsmayılov açılış nitqi ilə çıxış edərək, qonaqlara Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması və əldə etdiyi nailiyyətlər haqqında ətraflı məlumat verib. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının Azərbaycan və dünya üçün əlamətdar hadisə olduğunu bildirən səfir AXC-nin müsəlman şərqində ilk demokratik respublika olduğunu xatırladıb.
Daha sonra səfir 1991-ci ildə Azərbaycanın yenidən müstəqilliyini qazanmasından sonra üzləşdiyi çətinliklər və ərazilərimizin işğalı haqqında danışmış və xalqın tələbi ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə gəlişi ilə ölkəmizin inkişaf və sabitlik mərhələsinə qədəm qoyduğunu əlavə edib. Səfir Azərbaycanın bu gün ulu öndər Heydər Əliyevin layiqli davamçısı Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında bütün sahələrdə böyük inkişafın şahidi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Səfir Azərbaycan və Qətər arasında mütəmadi olaraq həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlərin, xüsusilə Qətər Əmirinin 2016-cı ilin martında ölkəmizə, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin isə 2017-ci ilin fevralında Qətərə səfərlərinin  ikitərəfli əlaqələrin dərinliyinin təzahürü olduğunu və həmin səfərlərin qarşılıqlı əməkdaşlığın daha da inkişafında xüsusi rol oynadığını qeyd edib.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycanın turizm imkanlarını və tarixi abidələrini əks etdirən video-çarxlar göstərilib. Ölkəmizdən gəlmiş sənətçilərin ifasında milli rəqslərimiz nümayiş etdirilib və milli musiqi parçaları səsləndirilib.

Press release 22 May 2018
A reception was held in Qatar on the occasion of the 100th anniversary of the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic
The Embassy of the Republic of Azerbaijan in the State of Qatar organized a reception on the occasion of the 100th anniversary of the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic and 28 May - Republic Day in Doha.
Officials from Qatar including Qatar's Minister of Administrative Development, Labor and Social Affairs HE Issa Bin Saad Al-Juffali Al-Nuaimi and the Head of the Protocol Department of the Qatari Foreign Ministry Ibrahim Fakhru, as well as heads and representatives of the diplomatic missions in Qatar, representatives of the Azerbaijani and Turkish communities, local mass media and businessmen.
After the performance of the anthems of both countries, Ambassador Rashad Ismayilov delivered his speech and briefed the guests about the foundation of the Azerbaijan Democratic Republic and the achievements of the Republic. Noting that the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic was a significant event for Azerbaijan and the world, as the ADR was the first democratic republic in the Muslim East.
The Ambassador spoke about the difficulties faced by Azerbaijan after gaining independence in 1991 and the occupation of our territories. Added that after the returning of the national leader Heydar Aliyev to the country Azerbaijan stepped into the development and stability. The Ambassador noted that Azerbaijan today witnesses great development in all areas under the leadership of  the President Ilham Aliyev, the worthy successor of the national leader Heydar Aliyev.
The Ambassador noted that reciprocal visits between Azerbaijan and Qatar, and especially visit of Qatar’s Amir to our country in March 2016 and visit of Azerbaijani President to Qatar in February 2017 were a manifestation of the depth of bilateral relations and played a special role in the further development of mutual cooperation.
Within the framework of the event videos about Azerbaijan's tourism opportunities and historical monuments demonstrated. Azerbaijani national dances and national musical pieces were performed by the artists came from Azerbaijan.