Mətbuat şərhi 02 aprel 2018
31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə bağlı Qətərin ingilis dilli nüfuzlu “The Peninsula” qəzetində geniş məqalə nəşr edilib
Azərbaycan Respublikasının Qətər Dövlətindəki Səfirliyinin təşəbbüsü ilə  31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə bağlı Qətərin ingilis dilli nüfuzlu “The Peninsula” qəzetində geniş məqalə nəşr edilib.
Məqalədə dünya azərbaycanlılarının Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş soyqırım aktının 100 illiyini qeyd etdiyi xatırlanıb. 19-cu və 20-ci əsrlərdə azərbaycanlılara qarşı törədilmiş sıyqırım və deportasiya siyasətinin Azərbaycan tarixinə ağrılı səhifələr kimi daxil olduğu bildirilib.
19-cu əsrin əvvəllərindən etibarən minlərlə erməni ailəsinin İran və Türkiyədən Azərbaycanın Qarabağ, Naxçıvan, Zəngəzur və İrəvan kimi tarixi torpaqlarına köçürüldüyü və bundan əsas məqsədin həmin ərazilərdə “Böyük Ermənistan” dövlətinin yaradılması olduğu vurğulanıb.
Yazıda Azərbaycanlılara qarşı 1905-1907, 1918-1920, 1948-1953 və 1988-1993-cü illərdə qırğınların törədildiyi və bunların arasında 100 il öncə, 31 mart 1918-ci ildə Bakı və digər regionlarda törədilmiş soyqırım aktının daha ağır nəticələri ilə seçildiyi qeyd edilib. Həmin hadisələr zamanı minlərlə azərbaycanlının amansızca qətlə yetirildiyi, şəhər və kəndlərin dağıdıldığı bildirilib.
Məqalədə sözügedən soyqırım aktının indiyədək beynəlxalq müstəvidə lazımi hüquqi qiymətini almadığı xatırlanmış və azərbaycanlıların həmin cinayətlərin soyqırım aktı kimi tanınacağına və cinayətkarların lazımi cəzalarını alacağına inandığı bildirilib. Azərbaycanlıların ölkələrinin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin bərpa ediləcəyinə və bir milyondan artıq məcburi köçkün və qaçqının öz doğma yurdlarına qayıdacağına əmin olduğu nəzərə çatdırılıb.

“The Peninsula” newspaper of Qatar published an article on the occasion of 100th anniversary of Genocide against Azerbaijanis
The article noted that world Azerbaijanis mark the 100th anniversary of Genocide committed against Azerbaijanis and The genocide and deportation policy conducted against Azerbaijanis over XIX-XX centuries was engraved in the Azerbaijani history as sorrowful pages.
From the beginning of XIX c., thousands of Armenian families were moved from Iran and Turkey into historical territories of Azerbaijan such as Karabakh, Nakhchivan, Zengezur, also Iravan and other provinces. This aimed at establishing of “Great Armenia” state.
The article wrote that Azerbaijani population was subjected to the massacres in 1905-1907, 1918-1920, 1948-1953, 1988-1993. Of which the genocide committed 100 years ago, on March 31, 1918 in Baku and other regions of Azerbaijan differs for its severe atrocities. During these events thousands of Azerbaijanis brutally killed, towns and villages were destroyed.
The article notified that this Genocide has not been yet given legal assessment on the international level. Azerbaijanis believe that this tragedy will be given international legal assessment as an act of genocide, perpetrators will be punished, the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan will be restored and one million refugees and IDPs will return to their homes.