Mətbuat şərhi 21 yanvar 2020
15 yanvar 2020-ci il tarixində Qətərin nüfuzlu ingilisdilli qəzeti olan “The Peninsula” qəzetində 20 yanvar faciəsinin 30-cu ildönümünə həsr olunmuş məqalə dərc olunub.
1990-cı ilin 20 yanvar gününün Azərbaycanın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə tarixinə qəhrəmanlıq səhifəsi kimi daxil olduğu bildirilən məqalədə, Sovet ordusunun döyüş bölmələri tərəfindən həyata keçirilmiş cinayətlər qarşısında Azərbaycan xalqının göstərdiyi qətiyyət və iradədən söz açılıb. Məqalədə bildirilib ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları qaldırması və buna keçmiş SSRİ hakimiyyəti tərəfindən dəstək verilməsinə hiddətlənərək Bakının küçələrinə və meydanlarına çıxan geniş xalq kütlələrinə qarşı sovet ordusunun döyüş hissələrinin yeridilməsi Azərbaycanda misli görünməmiş faciəyə gətirib çıxardı.
Məqalədə deyilib ki, 20 yanvar faciəsi zamanı çoxlu günahsız insan qətlə yetirilsə də, bu hadisə Azərbaycan xalqının döyüş ruhu, sarsılmazlığı və əzmini qıra bilməmişdir. Aparılan mübarizə Azərbaycanın müstəqilliyini əldə etməsinə gətirib çıxarmışdır.
Məqalədə yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə Sovet ordusu tərəfindən törədilən qırğınlar barədə geniş məlumat verilib. Deyilib ki, insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulması və kütləvi qətllər xalqın mübarizə əzmini boğa bilməmiş, əksinə törədilmiş qəddarlıq əks təsir yaratmışdır. Meydana çıxan vəziyyət çökməkdə olan imperiyanı qorumaq şansını birdəfəlik aradan aparmış, müstəqillik uğrunda milli hərəkatı gücləndirmişdir.
Məqalədə sovet qoşunlarının törətdiyi qanlı faciənin ertəsi günü Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin Azərbaycanın Moskvadakı nümayəndəliyinə gələrək bəyanatla çıxış etməsi və Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş cinayətin təşkilatçıları və icraçılarının cəzalandırılmasını tələb etməsi qeyd olunub. Məqalədə, həmçinin bildirilib ki, 1994-cü ildə Qanlı Yanvar hadisələrinə tam siyasi-hüquqi qiymət verilib, 1999-cu ildə Heydər Əliyevin fərmanı ilə bütün faciə qurbanlarına “20 Yanvar şəhidi” fəxri adı verilib.
Məqalənin sonunda, Azərbaycan xalqının 1990-cı il yanvarın 20-də həlak olmuş bütün qəhrəmanları dərin hörmətlə andığı və onları heç vaxt unutmayacağı vurğulanıb. Deyilib ki, hər il yanvar ayının 20-də minlərlə Azərbaycan vətəndaşı Bakının ən yüksək hissəsində salınmış “Şəhidlər xiyabanında” dəfn olunan qurbanların məzarlarını ziyarət etmək üçün həmin məkana baş çəkir, Azərbaycanın azadlığı və müstəqilliyi yolunda canlarını fəda etmiş şəhidlərə ehtiramlarını izhar edirlər.

Press release 21 January 2020
An article on the 30th anniversary of the tragedy of January 20 was published in Qatar's prestigious English-language newspaper “The Peninsula”
The article speaks of the determination and will of the people of Azerbaijan in the face of crimes committed by the Soviet military units, noting that January 20, 1990 is a heroic page in the history of Azerbaijan's struggle for freedom and territorial integrity. The article states that, leading of the battle divisions of the Soviet army aimed against wide mass who got out in the streets and squares of Baku to protest against aggressive actions of Armenia, which was raising territorial claims to the Republic of Azerbaijan, as well as against protection rendered to this country by the government of the former USSR had brought to the unprecedented tragedy in Azerbaijan.
Although many innocent people were killed during the tragedy of January 20, the incident did not break the spirit of war, persistence and perseverance of the Azerbaijani people. The struggle has led to the independence of Azerbaijan.
The article provides extensive information on the massacres committed by the Soviet army on the night of 19 January to 20 January. It said that notwithstanding gross violation of human rights and mass manslaughter in Azerbaijan, the brutal use of force in Azerbaijan created an anti-force. It buried chances of preserving the collapsing empire and resurrected national movement for independence.
The article notes that pursuant to mass manslaughter in Azerbaijan on January 20, 1990, the National Leader of the Republic of Azerbaijan Heydar Aliyev made a statement in Azerbaijan Representative in Moscow, demanding punishment of organizers and executors of the tragedy. The article also said that the full political and legal assessment of the bloody January events was given in 1994, and by the decree of Heydar Aliyev in 1999 all victims of the tragedy were given the honorary title of "20 January martyrs".
At the end of the article it was emphasized that the Azerbaijani people remember and would never forget memory of all fallen heroes in January 20, 1990.
It mentioned that every year, thousands of Azerbaijani citizens visit the graves of those victims buried in Alley of martyrs, a cemetery on the highest part of Baku to pay their tribute to the martyrs who sacrificed themselves in the way freedom and independence of Azerbaijan.